İstanbul'da tepki çeken görüntü: 'Sözün bittiği yerdeyiz'

İstanbul'da tepki çeken görüntü: 'Sözün bittiği yerdeyiz'

İstanbul'un mukadderatına terk edilen kabirlerinden biri de Beyoğlu Emekyemez Camii'nin bahçesinde bulunuyor. Cami bahçesinde kalan ancak üzerinde camiye bitişik bir bina bulunan kabrin gidişatı,…

Tarihçi- yazar Mehmet Dilbaz, "Mezarın üzerinde bina yapılması ve bunun üzerinden yağmur oluklarının geçirilmesi son derece makûs, ecdat yadigarına hürmetsizlik misali. Şu an mezarların üzerine basıyoruz. O kabir taşı oradan çıkartılmalı ve paklik yapılmalı" dedi.

Beyoğlu Emekyemez Camii'nin bahçesinde bulunan kabrin üzerinde camiyle bitişik bir bina bulunuyor. Binanın atık su gideri de üzerine dökülen kabrin kime ait olduğu, taşı boyandığı için tespit edilemiyor. Binanın altında kalan kabir taşı, ihmalden neredeyse görünmeyecek vaziyette. Mahalle sakinleri kendi mücadeleleriyle tertip etme yapmaya çalıştıklarını söylerken, oluşan görüntüye acilen müdahale edilmesi gerektiğini belirtiyor. Yeniden cami bahçesinde kime ait olduğu belirli olmayan başka kabirler de bulunuyor.

"LAFIN BİTTİĞİ YERDEYİZ"

Tarihçi- yazar Mehmet Dilbaz, "Derler ya hani lafın bittiği yer diye. İstanbul'da tarihi ve kültürel servete, Osmanlı ve Bizans yapıtlarına hürmetsizce yapılan pek çok uygulama var. Büyük bir kısmı onarıldı ama 2021 senesinde olduğumuz şu günlerde, bu mezarın üzerine binanın yapılması ve bunun üzerinden yağmur oluklarının geçirilmesi son derece makûs, ecdat yadigarına hürmetsizlik misali. Üzerinde bulunduğumuz yer Emekyemez Semti. Burası İstanbul'un fethinden sonra Galata'nın içinde kurulan ilk semtlerden biri. Arkadaki ise muhtemelen camiyi yaptıran ya da onun ailesinden birine ait olduğunu hipotez ettiğimiz mezar, bu mahalleye adını veren muazzam bir öykünün misali" dedi.İstanbulda tepki çeken görüntü: Sözün bittiği yerdeyiz
"EMEKYEMEZ" ADI NEREDEN GELİYOR?

Dilbaz, Emekyemez adının nereden geldiğini de şöyle anlattı:

"Bu camiyi yaptıran ve muhtemelen burada uyuyan şahıs, o kadar kul hakkına riayet eden bir insanmış ki, bu semtte ve kendi yaptığı özel işlerinde alnının teri kurumadan hemen emeğinin karşılığını verdiği için 'Emekyemez' diye bir lakap almış. Ve bu kadar değerli bir kişiliğin yaptırdığı caminin, 400 senelik bir caminin avlusunda, 2021 senesinde karşılaştığımız görüntü ne yazık ki utanç verici. Buraya koydukları caminin yapılma tarihi dahi yanlış. Bu caminin yapılma tarihi 1590."

"KABRİN HAK ETTİĞİ HÜRMETİ GÖSTERECEK HAZİRE TERTİP ETMESİ YAPILMALI"

Hazire içinde acilen tertip etme yapılması gerektiğini vurgulayan Dilbaz, "Arkadaki duvar, bu biçimde yapılmamalıydı. Üzerinden yağmur oluğu akıtılmamalıydı. Caminin duvarının dibinde zati. Muhtemelen bu kabir taşı, buraya nakildir ama şu anda üzerinde bulunduğumuz yer bu caminin haziresine ait. Şu an mezarların üzerine basıyoruz. O kabir taşı oradan çıkartılmalı, paklik yapılmalı. Üzerindeki yağlı boyalar hasar veriyor. Kabrin onarılması, buranın da zorunlu hak ettiği hürmeti gösterecek bir hazire tertip etmesi yapılması gerekiyor" diye konuştu.

"İLERİDE BİZİM ÇOCUKLARIMIZ HİÇ BAKMAYACAKLAR BUNLARA"

20 yıldır Emekyemez Semti'nde esnaf olan Aydın Gür, "Klimanın gideri, tuvaletin gideri burada. Altta zati tuvalet var. Abideler, ilgilenmiyor. Mermerleri burada üst üste koymuşlar, Atalarımız, dedelerimiz ama ne yazık ki. Bizim çocuklarımız hiç bakmayacaklar bunlara. Yapacak bir şey yok, böyle gelmiş böyle gidiyor" dedi.