İstanbul'da uzmanlar bu 5 noktaya dikkat çekiyor!

İstanbul'da uzmanlar bu 5 noktaya dikkat çekiyor!

İstanbul'da atık sular ön arıtma yapıldıktan sonra derin deşarj usulü ile boğaz alt suyuna veriliyor. Prof. Dr. Barış Salihoğlu, "Alt su Karadeniz'e geçiyor ama bunun ciddi bir kısmı üst suya…

Marmara Denizi, deniz salyası tehdidi altında. Uzmanlar, Marmara'nın kirlenmeyle deniz salyasında çoğalışın kollandığını ifade ediyor. Uzmanların dikkat topladığı noktalar ise atık su arıtma kuruluşları.

"BOĞAZ'DAKİ EN LEKELİ 5 NOKTA"

Bilim 2 gemisi ile tahlillere katılan ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü Öğretim Abonesi ve Enstitü Müdürü Prof. Dr. Barış Salihoğlu, atık suların özellikle Boğaz'da boğaz alt suyuna deşarj verildiğini anlattı. Salihoğlu, "Bunların Karadeniz'e gideceği zannediliyor. Alt su Karadeniz'e geçiyor ama bunun ciddi bir kısmı üst suya karışıyor ve Marmara'ya geri dönüyor. Biz hem bakanlıkla hem de belediyelerle yakın çalışıyoruz. Nerelerde arıtmalar var biliyoruz, hangi seviyede arıtıldığını öğreniyoruz. Misalin Kadıköy, Yenikapı, Üsküdar, Baltalimanı ve Paşabahçe ön arıtma kuruluşlarında iyileşme tasarılarının yapılması tekliflerimiz arasında. Yalnızca deşarjlar değil akarsularda çok ehemmiyetli özellikle Susurluk havzasındaki tüm nehirlerde onların lekelilik oranlarını düşürmeye müteveccih çalışmalar yapılmalı. Bunlar tekliflerimiz arasında" dedi. Etraf Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk ise, Marmara Denizi'nde yoğun olarak görülen deniz salyasının yapılan yoğun deşarjın neden olduğunu söyledi. Öztürk, "Özellikle derin deniz deşarjı ile Marmara Denizi'nin etrafında ciddi deşarjlar yapılıyor. Başka Bir Deyişle fiziksel ve ön arıtma dediğimiz arıtmayla Marmara Denizi'ne atık sular deşarj ediliyor. Ayrıca zirai atık sular, başka bir deyişle ırmaklar, nehirler yoluyla gelen hayvancılık ve zirai atık sular ve zeytincilik gibi yayılı kaynaklar dediğimiz atık sularla da Marmara Denizi'ne ciddi atık sular kazanç. Hatta Marmara Denizi'nin etrafındaki akarsuların ve nehirlerin çoğu sanki sarih kanalizasyon sistemi gibi akıyor. Bunlarda Marmara Denizi'nin lekeliliğinin çoğalmasına vesile oluyor." diye konuştu.

İstanbulda uzmanlar bu 5 noktaya dikkat çekiyor

"SENELERCE BİRİKEN PİSLİK GÜN SURATINA ÇIKTI"

Boğaz'a atık suların derin deşarj ile deniz suyuna verilen noktalar ve bu noktalardaki lekelilik DHA tarafından görüntülendi. İstanbul'da 5 lekeli noktadan olan ve artıma kuruluşlarının bulunduğu Yenikapı ve Kadıköy sarihleri dikkat topluyor. Yeniden bu noktalarda atık borularının olduğu görülüyor. Özellikle Yenikapı sarihlerinde deniz salyası da bulunuyor. Lekeliliğe neden olan etkenlerden olan gemi trafiği yeniden bu noktada yoğun olarak bulunuyor. Balıkçılık faaliyetleri de buralarda yoğun olarak yapılıyor. Uzmanların ilk tahlillerinde Kadıköy, Yenikapı, Üsküdar, Baltalimanı ve Paşabahçe noktalarını İstanbul'da en çok deniz dibinde lekeliliğin bulunduğu, oksijen seviyesinin en düşük olduğu noktalar olarak tanımladı.

İstanbulda uzmanlar bu 5 noktaya dikkat çekiyor

Sahilde bulunanlarda deniz salyası ve lekelilikten huzursuz. Bir an evvel yetkililerden vaziyete müdahale etmesini beklediklerini söyleyen sahildeki bir birey, "İnsanların vazgeçtiği pislik işte. Teknelerin vazgeçtiği pislikten de oluşuyor. Senelerce biriken lekelilik en sonunda gün suratına çıktı. Oltalara gelen pislikler oluyor. Hakikatinde boğazda pek bir şey yok. Çanakkale gibi güzide bir şehirde gidin bakın artık balık yok. Herkesi huzursuz etmesi gerekli. Hayvanlar soluk alamıyor. Soluk alamayınca ne olacak vefatlar olacak. Buna devletin de bir an evvel çözüm bulması gerekli. Bunun sonu iyi değil" diye konuştu. Balık yakalamaya gelen Yalçın Karaçam ise "Takribî 30 yıldır İstanbul'dayım ben ilk kere görüyorum. Deniz kenarında da 15-20 yıldır bulunuyoruz. Huzursuz oluyoruz. Marmara çok makûs gidişatta. Allahın İzniyle derlenir" dedi.

İstanbulda uzmanlar bu 5 noktaya dikkat çekiyor