İstanbul'dan Rize'ye akın etmişlerdi! Korkulan olmadı

İstanbul'dan Rize'ye akın etmişlerdi! Korkulan olmadı

Çay tarımı için büyük kentlerden Rize'ye gelenlerin sayısı 40 bini aştı. Kente son 1,5 ayda sadece İstanbul plakalı, takribî 20 bin vasıta geldi. Çay göçü sebebiyle koronavirüs olaylarında çoğalış…

Doğu Karadeniz'de başlayan çay tarımı için Rize’ye büyük kentlerden gelenlerin sayısı takribî 40 bin şahsa erişti. Kentte son 1,5 ayda sadece İstanbul’un trafik kodu olan ‘34’ plakalı 20 bin dolayında vasıta girişi tespit edildi. Bölgeye gelenlere ise 10 gün izole olmaları, çay bahçesi ile konutları arasında kalmaları, toplu buluşmalardan sakınmaları çağrısı yapıldı. Çay göçü ile beraber hadise çoğalışı endişesi yaşanan şehirde korkulan olmadı. Sıkı teftişler ve üreticilerin kaidelere uyması sonucu evvelki hafta her 100 bin bireyde 119,64 olarak açıklanan hadise sayısı 83,63’e geriledi. Rize son bir hafta içinde nüfusa göre 'en çok hadise eksilen şehirler' arasında 6'ncı sırada yer aldı.

İllere göre koronavirüs vaka sayıları belli oldu Bakan Koca açıkladı: İşte koronavirüs vaka sayısı en çok azalan ve artan şehirler...Şehirlere göre koronavirüs hadise sayıları belirli oldu! Bakan Koca açıkladı: İşte koronavirüs hadise sayısı en çok eksilen ve artan şehirler...

‘İYİ DURUMDAYIZ AMA YETERLİ DEĞİL’

Yurttaşların ihtarları dikkate aldığını söyleyen Vali Kemal Çeber, bu vaziyetin kenti iyi bir noktaya doğru getirdiğini, ancak hala yeterli olmadığını söyledi. Vali Çeber, “Karadeniz insanının sıcakkanlılığı ile biz sevincimizi, üzüntümüzü hep iç içe yaşarız. Cenazeye de sevince de herkes koşar. İşte bu vaziyet bizi bu pandemi yarıyılında azıcık yordu. Bu vaziyeti de sık sık ifade ettik. Yurttaşlarımızın ihtarlara uyması bizi iyi bir noktaya doğru getirdi. Ancak hala yeterli noktada değiliz” dedi.

İstanbuldan Rizeye akın etmişlerdi Korkulan olmadı

‘DAR ALANDA KISA PASLAŞMALAR YAPILAN BİR ŞEHİRDEYİZ’

Rize'nin çay hasadı ile beraber özel bir vaziyeti olduğunu kaydolan Vali Çeber, şunları söyledi:

“Şehrimize çay emekçiliği için yurt dışından gelen olmasa da son 1,5 ayda yurt içinden müstahsşehir, yarıcı, çay işçisi olarak 40 bin etrafında birey geldi. Geçen sene gelip dönmeyen 10-15 bin etrafında hemşehrimiz de var. Şehir dışından gelenlerden konutları ve çay bahçeleri arasında kendilerini izole etmelerini ve sağlıklı bir biçimde çay hasadı yarıyılını bitirmelerini rica ettik. Bu ihtarları dikkate aldıklarını gördük. En yoğun sosyal hareketlilik Rize'de. Buna uygun davranalım. Zira biz dar alanda kısa paslaşmalar yapan bir vilayetiz. Başka bir vilayette 10 bin birey 20 kilometrekare alanda ticari, ekonomik, sosyal yaşamını yürütüyor ise biz 10 bin şahısla 3 kilometrekare içerisinde yürütüyoruz. Zira çok dar alanda yaşayan bir vilayetiz. Hem buna dikkat etmemiz gerekli hem de çay sezonunun getirdiği hareketliliğe dikkat etmemiz gerekli. Hemşerilerimiz kaidelere uyma itinalarına devam ederlerse istenen seviyelere geleceğiz.”

İstanbuldan Rizeye akın etmişlerdi Korkulan olmadı

‘HEMŞEHRİLERİMİZİN DİKKATİ İLE BU SEVİYEYE GELDİK’

Rizelilerin dikkati sayesinde hadise sayılarında gerileme olduğunu kaydolan Vali Çeber, “Çay için gelen, çay sektöründe çalışan hemşehrilerimizin dikkati olmasa 500'lü seviyelerden bugün indiğimiz 80'li seviyelere gelemezdik. 2 hafta evvel en fazla düşüş sağlayan onuncu, bu hafta 6’ncı şehir olamazdık. Rize'ye çay için 20 bine yakın İstanbul plakalı vasıta giriş yaptı. Bu kadar insanı şehrimizde memnuniyetle misafir etmekle birlikte bu düşüşü sağlayabiliyorsak bu tamamen yurttaşımızın hassasiyeti ve itinayı ile alakalıdır. Hep birlikte üzerimize düşen görevi yapınca da allahın izniyle çok kısa zamanda tamamen banal yaşama da başlayacağız” diye konuştu.

BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Çay göçü ile gelen 30 bin şahsa uyarıdaha fazla video için