İstanbul’u umutlandıran turist hareketi

İstanbul’u umutlandıran turist hareketi

Bayram tatili sebebiyle yerli turist kıyı bölgelerine akın etti. Pandemide konutta kalmaktan bunalanlar tatil bölgelerine koşarken, yabancı turist sayısında da çoğalış yaşanıyor. Bu çoğalıştan…

KURBAN Bayramı tatili sebebiyle Türkiye’de büyük bir turizm hareketi yaşanıyor. Milyonlarca insan tatil bölgelerine akın ederken, özellikle kıyı bölgelerindeki otellerde doluluklar yükseldi. Sahillerde, cümbüş mekânlarında yer bulmak giderek güçleşiyor. Kıyı bölgelerindeki oteller artan alakadan memnun olduklarını, bayram sonrasında da turist alakasının devam etmesini beklediklerini söylüyor. Deniz, kum, güneş turizmi tarafında büyük yoğunluk yaşanırken, pandemi evvelinde dünyanın en çok turist ağırlayan şehirlerinden biri olan İstanbul’da nasıl bir gidişat yaşandığını, şehrin en çok turist sürükleyen bölgesi olan Sultanahmet’teki otelcilerle konuştuk.
İstanbul’u umutlandıran turist hareketi
CİROLAR 5 KAT ARKASIYDI

Bayram yarıyılında yerli turistin İstanbul’da eksildiğine dikkat sürükleyen Hagia Sofia Mansions-Curio Collection by Hilton Genel Müdürü Ahmet Aslan, “Ancak uzun zamandır yavaş giden yabancı turist alakasında büyük bir çoğalış yaşandı. 2 ay evveline göre günlük cirolarımız 5 katına çıktı. Otelde ise yüzde 80 doluluklara eriştik. Bu oran 2 ay evvelinde yüzde 30 seviyelerindeydi. Şu anda en çok turisti Amerika Birleşik Devletleri’den ağırlıyoruz. Otelde kalan turistlerin yüzde 40’ını Amerika Birleşik Devletleri’liler oluşturuyor. Amerika Birleşik Devletleri dışında Avrupalı turistin de alakası var. Ortadoğu ülkelerinden de gelişler arkasıydı. Katar, Kuveyt ve Lübnan’dan turistler ağırlıyoruz. Şayet pandemi sürecinde negatif vaziyetler ortaya çıkmazsa İstanbul’un derlenme sürecine girdiğini söyleyebiliriz” diye konuştu. Aslan, yalnızca otel konaklamalarında değil, hizmet verdikleri yeme-içme alanlarında da ciroların yükseldiğine dikkat çekti.
İstanbul’u umutlandıran turist hareketi
MALİYETLER YÜKSELDİ

Sultanahmet’teki Galley Otelin sahibi Serbay ırmakçı da, bölgedeki gidişat hakkında şu bilgileri verdi: “Kışın 100 TL’den oda veriyorduk. Şu anda asgari 200 TL’den satılıyor. Alıcı profili de değişmeye başladı. Para harcamayı seven turist de geliyor. Maliyetler 350 TL’ye kadar çıkıyor. Temennimiz daha çok Avrupalı turistti ancak Arap turist yoğunluğu var. Gelen Arap turistin büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri pasaportu ile geliyor. Mısır, Ürdün gibi ülkelerden de geliyor. Yüzde 80’in üzerinden dolulukla çalışıyoruz. Etrafımızdaki otellerde de eş bir gidişat var. Yarıyıl yarıyıl doluluklar yükseliyor, eksiliyor. Haftalık olarak arzlar geliyor. Geçmişteki gibi erken rezervasyonla gelen turist sayısı az. Kumpaslı bir turist akışı olmasa da vaziyetten memnunuz. Zira geçen sene pandemi sürecinde çok güç süreçlerden geçtik.”

MAKEDONYA VE ROMANYA SÜRPRİZİ

2015’deri bu yana turist akışında küçük çaplı düşüşlerin yaşandığına dikkat sürükleyen Sultanahmet’te faaliyet göstren Hypnos Design Otel Genel Müdürü Gürkan Aral, “Ancak 2020 itibariyle yaşanmaya başlayan pandemi süreci ile beraber şehir otelleri olarak dip yaptık. Takribî 1.5 yıldır neredeyse hiç hareket yoktu. Güç bir süreçten geçtik. Ancak takribî 1 aydır bölgemizdeki turist hareketi artmaya başladı. Daha çok Arap turistler alaka gösteriyor. Makedonya ve Romanya gibi ülkelerden de gelişler arkasıydı. Henüz Avrupalı turist sayısında istediğimiz noktada değiliz. Hala İngiltere Türkiye’ye seyahate izin vermiyor. Almanya da yurttaşlarını AB içinde tatil yapmaya yönlendiriyor. Şayet Avrupalı turistlerin gelişlerine izin verilir ve sayıları çoğalırsa bölgedeki otelciler olarak gevşeme sürecine girebiliriz” ifadelerini kullandı.
İstanbul’u umutlandıran turist hareketi
DOLULUKLAR EVVELKİ AYA GÖRE YÜKSELDİ

İSTANBUL Ticaret Odası Konaklama Komisyonu Başkanı ve Old City Otelciler Platfomu Yüksek İstişare Heyeti Başkanı Aydın Karacabay, “Kıyı otellerinde çok ciddi hareketlilik var ancak bu hareketlilik bütün olarak şehir otellerine yansımadı. Her ne kadar istediğimiz seviyede olmasa da bir ay evveline göre çoğalış yaşanmaya başladı. Doluluklarımız yükseliyor. Maliyetlerde pandemi evveline dönemesek de yaşanan çoğalış bizi yeniden de memnun ediyor. İngiltere hariç Avrupalı turist gelmeye başladı. Geçmişte gelen Avrupalı turist daha çok para tüketirdi. Şimdi gelenlerin profili ise azıcık değişik. Bölgemizde hala kapalı oteller var. Sarih olan oteller ise hareketliliğin başlamasından memnun. Bu hareketlilik bizi gelecek için umutlandırıyor. Şehir otelleri olarak kısa çalışma tahsisatı yardımına lüzumumuz var. Şayet bu destek verilirse çok rahatlayacağız. Artan hareketlilikle beraber verilecek dayanağı da olursa şehir otelleri rahatlayacaktır”
diye konuştu.

KISA ÇALIŞMA TAHSİSATI TEMENNİSİ

ANTALYA dolunca tam Türkiye’deki otellerin dolmuş gibi sezildiğini söyleyen Türkiye Otelciler Birliği TÜROB Başkanı Müberra Eresin, “Ancak şehir otellerinin davetli profilleri değişik oluyor. Avrupa ülkeleri bütün olarak seyahate izin vermediği için ya da dönüşte karantina uyguladığından turist sayıları istediğimiz seviyelerde değil. Latin Amerika ve Uzakdoğu’da henüz bütün olarak açılmadı. İstanbul’da şu an bir hareketlilik var. Bu hareketliliğin kaynağı ise Ortadoğulu turistler. Onlar da bayram tatili sebebiyle İstanbul’u seçim ediyor. Dünya Turizm Teşkilatı’ne göre şehir otelleri 2019 sayılarını 2024 gibi yakalayacak. Ancak biz bu seviyeleri 2022 sonunda itibaren yakalamayı kastediyoruz. Bu surattan kısa çalışma tahsisatının şehir otelleri için devam etmesini arz ediyoruz” diye konuştu.