İşte Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi! Bakan Soylu açıkladı: Hayata hız ve güvenlik katacak

İşte Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi! Bakan Soylu açıkladı: Hayata hız ve güvenlik katacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi'nin EKDS tanıtımını yaptı. Bakan Soylu, sistemin yaşama sürat ve güvenlik katacağını söyledi.

Bakan Soylu, Ankara'da otelde tertip edilen EKDS'nin tanıtım programına katıldı. Bakan Soylu, kimlik doğrulamanın yeni kimlik kartı ve parmak iziyle kısa müddette reelleştirilmesini sağlayan EKDS'nin tanıtımını yaparak, video konferans ile sistemin kaptan olarak uygulanan Ziraat Bankası şubesi, Yenimahalle Tapu Müdürlüğü ile Ankara 12'nci Noterliğine bağlandı, bilgi aldı. Bakan Soylu sistemin, yaşama sürat ve güvenlik katacağını ifade ederek Temmuz ayı sonu haysiyetiyle projenin daha da yaygınlaştırılacağını kaydoldu. Bakan Soylu, EKDS ile kimlik kartının yetkili müessese tarafından verildiğini, şahsın kartın sahibi olduğunu, kimlik doğrulama harekâtının nerede, ne zaman, kim tarafından, niye reelleştirildiğini göstereceğini belirtti. Soylu, sistemin 16 noterlikte, Ziraat Bankası'nın 5 şubesinde, Çankaya, Keçiören ve Yenimahalle Tapu Müdürlüğünde uygulandığını anımsattı. Bakan Soylu, sistemin Temmuz ayı sonu haysiyetiyle yaygınlaştırılacağını söyleyerek şöyle konuştu:

'DÜNYANIN NERESİNDE 'PATATES HAT' VAR'

"Yeni kimlik kartı ve parmak iziyle kimlik doğrulama asıllaşacak, usulsüzlüklerin de önüne geçilecek. Proje bütçeye de katkı sunacak. Dünyanın neresinde 'patates hat' diye bir şey var, değişik kimliklerle alınan hatlar var? Bu birilerini üzecektir; ama hakkaniyeti sağlam bir hale getirecektir. Birilerinin yerine ÖSYM imtihanlarına girdiler. Birilerinin yerine başka imtihanlara girmenin de önüne geçecek sistem. Dijital mutasyon alanındaki çalışmalarla, pasaport, sürücü dokümanı ve kimlik kartları tek bir nokta olarak popülasyon müdürlüklerinden veriliyor. 'Üçü bir yerde' projesi, yürütülen ehemmiyetli çalışmalar arasında. Uygulama kapsamında 65,4 milyon kimlik kartı, 12,4 milyon sürücü dokümanı ile 5,7 milyon pasaport teslim edildi. Yeni nesil kimlik kartlarına ehliyetler aktarılabiliyor. Eylül 2020'de başlayan proje kapsamında 1 milyon 563 bin birey sürücü dokümanını kimlik kartına yükledi."

İşte Elektronik Kimlik Doğrulama Sistemi Bakan Soylu açıkladı: Hayata hız ve güvenlik katacak