İşte illere göre konuta yatırımın geri dönüşü

İşte illere göre konuta yatırımın geri dönüşü

Ev maliyetlerinde arz tesiriyle görülen süratli çoğalışın, kira piyasasına henüz bütün anlamıyla yansımadığını belirten TSKB Gayrimenkul Kıymetleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, amortisman…

Yatırım emelli ev alanlar için en ehemmiyetli kriter amortisman süresi. Satın alınan evin kiraya verilmesi vaziyetinde satış maliyetinin kaç sene içerisinde geri kazanılabileceğinin hesaplanmasına amortisman süresi sınıyor. Bu vakit ne kadar kısaysa yatırım o kadar avantajlı hale geliyor. Gayrimenkul kıymetleme işletmeyi TSKB tarafından yapılan araştırmaya göre son 1 senede satış maliyetlerindeki çoğalışın kiralardan fazla olması sebebiyle amortisman müddetleri uzadı.

MALİYETLER ARTTI

Küresel salgınla beraber oluşan meçhullük etrafında, tasarruf sahiplerinin tasarruflarını ilk etapta tehlikesiz limanlarda değerlendirdiğini belirten TSKB Gayrimenkul Kıymetleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, geçen sene yaz aylarında kamu bankalarının düşük faiz kampanyasıyla aylık ev satışlarının 200 bin adete kadar çıktığını söyledi. “Eve müteveccih çoğalan arz, şüphesiz ev maliyetlerinde de çoğalışa neden oldu” diyen Maya, “Ev maliyetlerinde, bilgilerin açıklanmasından bu yana senelik bazda takribî yüzde 30 ile azami çoğalış oranları görülmüştür. Ayrıca, yeniden bu yarıyılda özellikle yazlık bölgelerde ev arzının çoğalması da dikkat toplayan mevzulardan bir değişiği olmuştur. Ancak, ev maliyetlerinde arz tesiriyle görülen süratli çoğalış, kira piyasasında henüz bütün anlamıyla gözlemlenememekte ve genellikle kiralarda enflasyon oranlarına yakın oranlarda çoğalışlar olduğu görülmektedir. Bunlarla beraber, makroekonomik bilgilerle desteklendiği sürece, kiralardaki çoğalışların ev maliyetlerindeki çoğalışı uzun vadede takip etmesi beklenmektedir” biçiminde konuştu.

İşte illere göre konuta yatırımın geri dönüşü

PANDEMİ VE ZELZELE

Geri dönüş vakitlerinin, aynı şehir içinde, hatta aynı ilçede bile değişiklik gösterebildiğine dikkat Sürükleyen Maya, satışların en yoğun olduğu ilk 10 şehirde, uç misallerden temizletip vasati evleri baz alarak bir değerlendirme yaptıklarını dile getirdi. Son bir senede İstanbul’da evlerdeki vasati satış maliyetlerinin pandemi süreci ile beraber süratli bir biçimde yükseldiğini belirten Maya, “Kiralardaki çoğalış süratinin ise satış maliyetlerindeki çoğalışa mukayeseyle kısmen daha düşük kaldığı, geri dönüş vaktinin 1-2 sene aralığında çoğaldığını görüyoruz” dedi. İzmir’de, zelzelenin tesiriyle Bornova, Sancaklı gibi yüksek katlı yapıların konumlandığı bölgeler yerine müstakil yapıların olduğu bölgelerin arz edildiğini belirten Maya, ”Ev maliyetlerindeki çoğalışa mukayeseyle, kiralardaki çoğalışın daha düşük kalması, ayrıca ev arzının zelzele gibi sebeplerle daha yüksek oranlarda çoğalış göstermiş olması İzmir’de geri dönüş vaktini vasati 2-3 sene aralığında uzattı. Mersin’de ise, yazlık bölgelere arz çoğalışı geri dönüş müddetlerine yansıdı, 2-3 sene uzadı. Gaziantep ve Konya gibi şehirlerde de eş biçimde 2-3 sene aralığında, Bursa, Antalya, Ankara ve Kocaeli gibi büyük şehirlerde takribî 1-2 sene aralığında uzadığı gözlemleniyor” ifadelerini kullandı.

İşte illere göre konuta yatırımın geri dönüşü

EN AZ 20 EN ÇOK 30 SENE

İstanbul’da amoristman sürecinin 20 ile 30 sene arasında değiştiğini ortaya koyan araştırmaya göre ilçelerdeki geri dönüş süreci şöyle:

Arnavutköy 22-25 sene,
Ataşehir 25-28 sene,
Bağcılar 22-25 sene,
Bakırköy 25-28 sene,
Beykoz 25-28 sene,
Beylikdüzü 20-23 sene,
Beşiktaş 27-30 sene,
Beyoğlu 27-30 sene,
Büyükçekmece 22-25 sene,
Çatalca 22-25 sene,
Çekmeköy 21-24 sene,
Esenyurt 20-23 sene,
Eyüp 25-28 sene,
Kadıköy 27-30 sene,
Kartal 22-25 sene,
Pendik 22-25 sene,
Sarıyer 27-30 sene,
Silivri 22-25 sene,
Şişli 27-30 sene,
Şile 22-25 sene,
Üsküdar 22-25 sene,
Zeytinburnu 25-28 sene.