İşte kripto paraların çökmesinin ana sebebi! Luna ve Terra UST kurtarılamıyor

İşte kripto paraların çökmesinin ana sebebi! Luna ve Terra UST kurtarılamıyor

Fed’in faiz artırım atağı ve bilanço daraltmaya gideceğini açıklamasıyla beraber kripto para üniteleri düşüşe geçmişti. Bitcoin liderliğinde başlayan düşüş değişik kripto para birimlerini atlamıştı.

Kripto para yatırımcılarının evhamları her geçen dakika daha da çoğalıyor. Sıkıntılılıkla hareket eden yatırımcılar piyasalarda sert maliyet ve ölçü hareketlerine de neden oluyorlar. Kripto para piyasaları resmen bir kargaşanın içine girdi ve tüm ibreler çöküşü gösteriyor.

BITCOIN’LE BAŞLADI TERRA VE LUNA İLE DEVAM ETTİ

Kripto para piyasalarındaki zelzele Fed’in faiz artırımı sonrası bir de bilanço daraltmaya gideceğini açıklamasıyla beraber başladı. Sonrasında ise stabilkoin Terra UST’nin düşüşüyle bu vaziyet katmerlendi ve genele dağılmaya başladı. Luna ve Terra UST yatırımcıları paralarını sıfırlama noktasına kazançken kurtuluşuna ait bir ışık da görünmüyor.

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYORDU?

Kripto para piyasasında dolarla aynı seviyede operasyon gören Terra UST, Luna tarafından güvence altına alınmıştı. 1 Terra UST satınca 1 tane de Luna tokeni ortaya çıkıyor. 1 tane Terra UST alınca da 1 tane Luna tokeni eksiliyor. Terra UST ne kadar alım görürse Luna tokenleri de o kadar eksiliyor ve maliyeti yükseliyordu. İlk 10 kripto para üniteyi arasına giren Luna çok büyük imha gördü. Luna hiçbir şeyi güvence altına almıyordu ve Terra UST büyük satışa maruz kaldı. Her Terra UST satıldıkça 1 Luna daha basıldı, satışlar süratlendi, Luna’lar arttı, alımlar neredeyse durdu, Luna arttıkça arttı ve neredeyse tamamen bedelsiz hale geldi.

1 DOLAR DEĞİŞMEZLİĞİ DE KAYBEDİLDİ

Terra UST’nin 1 dolara denk olması da satışlarla beraber ortadan kalktı. Terra ekosisteminin kurucusu Do Kwon, Bitcoin’in güvence olarak kullanılacağını açıklamıştı. Başka Bir Deyişle başka bir deyişle UST düşerse Bitcoin satarak UST’nin bedelini koruyacaklarını ifade etmişti. Bu harekât da UST 0.98 dolara düştüğünde otomatik olarak başlayacaktı ve başladı.

BITCOIN DE ÇÖKÜŞE GEÇTİ

Bitcoin de tarihi doruğu olan 69 bin dolardan 40 bin dolar seviyelerine gerilemiş ve bu seviyelerde kalmak için gayret ediyordu. Fed’in açıklamaları sonrası düşüşe geçen Bitcoin’le beraber Terra ekosistemi de çökmeye başladı. UST 0.98’in altına geriledi, zati düşen Bitcoin’ler Terra UST’yi yükseltmek için satılmaya başlandı. Böylece Terra UST’nin elinde güvence olan Bitcoin’ler bitmiş oldu.

KURTULUŞ İÇİN TAKAT NE?

Sistemi yine ayağa kaldırmak, UST’yi 1 dolara statiklemek için milyarlarca Luna’nın basılması gerekiyor. Piyasada artan Luna’nın maliyeti de dip seviyelerden operasyon görmeye devam edecek. Böylece Luna yatırımcılarının kayıpları uzun vakit devam edecek olabilir.

LUNA VE UST FİYATLARI NEREDEN NEREYE GELDİ?

Luna 90 dolar seviyelerinde operasyon görüyordu. Ufak yükseliş ve düşüş hareketleri göstererek tutarlı bir maliyet ritmi tutmuştu. Ancak son büyümelerle beraber Luna bedelini neredeyse tamamen kaybetti. Şu gizemeler Luna yüzde 98 oranında düşüşle 0.30 dolar seviyelerinde operasyon görüyor.
Terra UST ise 1 dolar statikliğini koruyordu. Sert düşüş hareketiyle beraber şu gizemeler 0.65 dolar seviyelerinde operasyon görüyor.

BITCOIN 30 BİN DOLARIN ALTINDA

Bitcoin maliyetleri de gerilemesini sürdürüyor. 69 bin dolardan 26 bin 600 dolara gerileyen Bitcoin böylece tarihi doruğundan yüzde 62 oranında gerilemiş oldu. Şu gizemeler Bitcoin yüzde 15 oranında düşüşle 27 bin 160 dolardan akdikeni buluyor. Böylece Bitcoin 16 ayın dip seviyesinde operasyon görüyor.

ETHEREUM DA YIKILDI

2500 dolar seviyelerinde operasyon gören Ethereum sert düşüşle 1786 dolara kadar geriledi. Ağır yara alan Ethereum şu gizemeler yüzde 23 oranında düşüşle 1857 dolardan operasyon görüyor.

DOGECOIN YIKILDI

Milyarder iş insanı Elon Musk’ın manipülasyonlarıyla hareket eden Dogecoin yüzde 33 oranında düşüşle 0.074 dolara kadar geriledi.

SHIBA INU BİR SIFIR DAHA İLAVE ETTİ

Shiba Inu maliyetlerinde de düşüş devam ediyor. Bol sıfırla operasyon gören Shiba Inu bir sıfır daha ilave etti ve yüzde 37 oranında düşüşle 0.00000992 dolar seviyelerinde operasyon görüyor.

SOLANA RESMEN ERİDİ

Bir yarıyıl popüler olan Solana sert düşüşünü devam ettiriyor. 260 dolar ile tarihi doruğunu gören Solana şu gizemeler yüzde 33 oranında düşüşle 44 dolar seviyesinde operasyon görüyor. Böylece tarihi doruğundan yüzde 83 uzaklaşmış oldu.

FOBİ VE AÇGÖZLÜLÜK ENDEKSİ YÜKSELİŞTE

Kripto para koru ve açgözlülük endeksi fazla fobi bölgesinde ve 12 puanda bulunuyor. Bu da satışların devam edebileceğinin sinyali olarak ortaya çıkıyor.