İşte Maraş'ta yerleşime açılan mahalle... Aya Nikola Rum sakinlerini bekliyor

İşte Maraş'ta yerleşime açılan mahalle... Aya Nikola Rum sakinlerini bekliyor

Hürriyet, Kıbrıs’ta 47 sene sonra daha önceki Rum sahiplerinin dönmesine imkân sağlanacak Maraş’ın Aya Nikola Semti, Elmu Sokağı’ni görüntüledi. Kararın 350 kadar Rum aileyi etkilemesi bekleniyor.…

Türkiye ve KKTC 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Operasyonu’nın 47’nci yıldönümünde tarihi bir adım atarak, 46 yıldır kapalı yakalanan ve geçen eylül ayında milletin ziyaretine açılan turistik Maraş kentinde mal sahibi Rumların Türk yönetimi altında konuta dönüş yolunu açan bir karar aldı. 5 kilometrekarelik alanı kaplayan Maraş kentinde 175 dönümlük kaptan bölge seçildi ve askeri statüsü kaldırıldı, ilk etapta 350 Rum aileye duruşma yoluyla konutlarına dönüş imkânı sağlandı.

SALI GÜNÜ AÇIKLANDI

Hayalet kent unvanıyla tanınan Maraş kentinin yine hayat bulması için atılan ilk adım eylül ayında sivil ziyaret açılmasıydı. Maraşlı Rum muhacirlerin merakla beklediği ikinci tarihi adım, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evvelki gün asıllaştırdığı tarihi ziyaret sırasında açıklandı. Tatar, “Maraş’ın yüzde 3.5’ine denk gelen bir alanın askeri statüsünü kaldırma kararı aldık” derken, bütün destek veren Erdoğan, “Maraş yine hayat bulacak” ifadelerini kullandı.

İÇ KESİMLER SİVİLLEŞTİ

Gazimağusa kentine bitişik sahil kıyısına uzanan Maraş kenti 5 km2’lik bir alan içinde yer alıyor. Askeri statüsü kaldırılan bölge ise kentin 5 yıldızlı otellerin dizildiği sahil kıyısının arka tarafında, Gazimağusa Belediyesi’ne bitişik Maraş hududundan başlıyor ve kent içinde ünlü, esnafın yoğun olduğu Demokrasi Sokağı’ne sabrediyor; Erdoğan ve Tatar’ın açılışını yaptığı Bilal Ağa mescidi ile ulus bahçesinde sona eriyor. Askeri statüden çıkarılan bölge bakanlar heyeti kararındaki bütün ifadesiyle 174 bin 643 m2’lik bir alan, takribî 175 dönüm. 1974 evveli Rumların verdiği adlara göre bütün adresi, Aya Nikolas bölgesi, Elmu sokağı ve bu sokağa uzanan caddeler.

İşte Maraşta yerleşime açılan mahalle... Aya Nikola Rum sakinlerini bekliyor

36 RUM MÜRACAATI VAR

Maraşlı Rumların dernek başkanı Simos Yohannu, mevzubahisi bölgedeki malların 350 Rum aileye ait olduğunu ve hak sahibi bu Rumlar’dan 36’sının KKTC’de heyeti, Avrupa İnsan Hakları Duruşması’nin AİHM de tanıdığı Taşınmaz Mülk Kurulu’na müracaatı bulunduğunu söyledi. Maraş’la alakalı 344 müracaat, kentin askeri bölge olması sebebiyle sonuçlandırılmıyordu. Bu davaların süratli sonuçlanması ve kaptan bölgeye Rumların dönmesi öngörülüyor. Maraşlı Rumlara KKTC’nin Karpaz köylerinde yaşayan öbür Rumlara verildiği gibi ‘beyaz kimlik’ verilmesi bekleniyor.

RUMLAR BİRBİRİNE DÜŞTÜ

Rum medyası ve milliyetçi partiler, KKTC yönetimi altında kente dönmek isteyen Maraş muhaciri Rumları, ‘adilikle’ yargılıyor. Nikos Anastasiadis liderliğindeki Rum yönetimi muhacirlerin Türk idaresini kabul etmesi halinde Maraş’ın tamamen kaybedileceğini korunuyor.