İşte Maylo ve arkadaşlarının Beykoz’daki yuvası

İşte Maylo ve arkadaşlarının Beykoz’daki yuvası

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın cuma günü ziyaret ettiği Beykoz Belediyesi Hayvan Rehabilitasyon Merkezi ve Natürel Yaşam Alanı, kedi-köpek muayene odaları, ameliyathaneleri, uzman personeliyle öteki

İstanbul Beykoz’da orman içindeki merkeze giderken terk edilmiş suratlarca köpeğin arasından geçiyoruz. Her biri yavaşlayan vasıtalara yanaşıyor, onlar için geldiğini düşünüyor. Merkezi uzaktan görünce ne kadar büyük bir alana yayıldığını fark ediyoruz. Merkezin mesulü Beykoz Belediyesi Başkan Yardımcısı Manolya Demirören Tekin ve Belediyenin Baytar İşleri Müdürü Turgut Özdemir’le beraber 30 bin cadde hayvanına konut sahipliği yapan kuruluşu geziyoruz.

YASAKLI IRKLAR DA BURADA

Beykoz Belediyesi Baytar İşleri Müdürlüğü hasta, yaralı ve bakıma fakir hayvanların rehabilitasyonu ve bakımlarının yanı gizeme hayvanların kısırlaştırılması, aşılanması ve mikroçip ile kayıt altına alınması operasyonlarını da burada yürütüyor. Bu hayvanlar arasında yasaklı ırklar da var. Merkezin ana kurulma emeli, efordan düşmüş cadde hayvanlarına uygun bir etraf sağlayıp refah ve hayat niteliklerini artırmak.

53 BİREY ÇALIŞIYOR

2003 senesinde 11 bin metrekarede kurulan Beykoz Hayvan Rehabilitasyon Merkezi, 2021 Haziran’da tamamen yenilenmiş. Böylece tüm belediyelere misal gösterilen yeni merkez ortaya çıkmış. Merkezde 1 müdür, 1 başhekim, 2 baytar hekim, 1 baytar teknikeri, 1 baytar teknisyeni ve 47 destekçi personel misyon yapıyor. Sahada ise 5 hayvan nakil vasıtayı, 1 hayvan ambulansı ile ilçe hudutları içerisinde hizmet veriliyor. Merkezde 200 köpek kapasiteli, tabandan ısıtmalı 75 köpek barınma birimi, 2 köpek muayene odası, 1 köpek rehabilitasyon odası, 1 köpek ameliyathane odası ve 2 yoğun bakım birimi yer alıyor.

SAHİPLENDİRME HAREKÂTLARI

Rehabilitasyon Merkezi’ne gelen tüm cadde hayvanlarının rehabilitasyonları sonrasında sıcak birer yuvaya kavuşması için sosyal medya ve değişik platformlarda hayvan sahiplendirme kampanyaları da yürütülüyor. Sahiplendirilen hayvanlar aşı ve kimlik kartlarıyla yurttaşlara teslim edilirken, sonrasındaki gidişatları emin aralıklarla hakimiyet ediliyor.

KEDİLER İÇİN ÖZEL ALAN

Kediler için de özel birimlerin bulunduğu alanda, 1 kedi muayene odası, 1 kedi ameliyathane odası, 4 kedi bakım odası içerisinde 200 kedi kapasiteli 100 kedi barınma birimi, 1 laboratuvar, 1 röntgen görüntüleme odası, 2 ilaç odası, 2 mama ve malzeme ambarı ve 1 soğuk hava ambarı mevcut. Kafesler paslanmaz çelikten, kullanışlı ve hijyenik biçimde oluşturulmuş. Merkezde kuş, tilki, sincap gibi her türlü hayvanın rehabilitasyonu da yapılıyor.

LEBLEBİ’DEN SONRA MAYLO DA BEŞTEPE’YE

İşte Maylo ve arkadaşlarının Beykoz’daki yuvası

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Dünya Hayvanları Koruma Günü’ne denk gelen 4 Ekim 2020’de Yedikule Hayvan Sığınağı’nı ziyaret etmiş ve manili köpek Leblebi’yi sahiplenmişti. Tayyip Erdoğan’ın evvelki gün Beykoz Belediyesi’nin Hayvan Sığınağı’nı ziyaretinde 3 yaşındaki Jack Russell Terrier türü Maylo da Erdoğan’la top oynarken nesnellere yansımıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sahiplendiği Maylo böylece Beştepe’nin Leblebi’den sonra ikinci köpeği oldu.

CADDEDE BULUNMUŞTU

İşte Maylo ve arkadaşlarının Beykoz’daki yuvası

Maylo’nun hikâyesini Hürriyet’le paylaşan Beykoz Belediyesi Baytar İşleri Müdürü Turgut Özdemir, şunları söyledi: “Maylo sahipleri tarafından caddeye atılmış. Takımlarımız onu 6 ay evvel Çavuşbaşı, Çiftlik Semti’nde bakımsız halde buldular. Rehabilitasyon merkezine aldık ve rehabilitasyonunu yaptık. Çok oyuncu olduğu için merkezin maskotu oldu. Çalışanlar ona The Mask filminde oynayan aynı tür köpeğin adını verdiler ve böylece Maylo oldu. Maylo burada avare dolaşabilen tek köpek.”