İşte şampiyon! Avrupa Şampiyonası ve Akdeniz Oyunları’nda finale kaldı

İşte şampiyon! Avrupa Şampiyonası ve Akdeniz Oyunları’nda finale kaldı

8 yaşına geldiğinde kolunu kullanamıyordu. Bugün 23 yaşında... Madalyalara doymuyor.

İstanbul Esenyurt’ta yaşayan Uğurcan Özer doğuştan sol kolu kısa olarak dünyaya geldi. 8 yaşına geldiğinde kolunu kullanamıyordu. Hekimlerinin nasihatiyle rehabilitasyon için yüzmeye başladı. Uğurcan’ın spor mevzusundaki üstün hüneri kısa müddette hocaları tarafından keşfedildi.

Uğurcan 12 yaşında ilk yurtiçi yarışına katıldı, 16 yaşında da yüzme ulusal ekibinde ulusal forma giydi. Almanya, İspanya, İrlanda, Portekiz, Yunanistan ve Brezilya’daki müsabakalarda ulusal ekibi temsil etti. Ayrıca triatlon alanında da gösterdiği zaferle ulusal paralimpik triatlon ekibine de seçildi. Kıtalararası Boğaz Yarışı’nda 4 sene üst üste birincilik, Balkan Şampiyonası’nda 3 altın madalyanın sahibi oldu.
İşte şampiyon Avrupa Şampiyonası ve Akdeniz Oyunları’nda finale kaldı
YÜZME BENİ SEÇTİ

Bu arada İstanbul Üniversitesi Spor İdareyiciliği Kısmı dördüncü sınıf talebesi olan Uğurcan Özer, pandemi yarıyılında yarışlarına Esenyurt Belediyesi’nin spor salonlarında hazırlandı. Maksadının Türk sancağını olimpiyatlarda dalgalandırabilmek olduğunu anlatan Uğurcan Özer şunları söyledi: “Rehabilitasyon emelli yüzme sporuna başladıktan sonra benim yüzmeyi değil, yüzmenin beni seçtiğini kavradım ve bunu özümsedim. Şimdi ise faal triatlet olarak yurtdışında ülkemi temsil ediyorum. Geçtiğimiz 2 hafta içerisinde, yurtiçinde iki yarışa katıldım.
İşte şampiyon Avrupa Şampiyonası ve Akdeniz Oyunları’nda finale kaldı
Bunlardan bir tanesi, Mersin’de Triatlon Federasyonu’nun tertip ettiği puanlı bir yarıştı ve o yarışta para triatlet kategorisinde birinci oldum. Bodrum’da yapılan ‘Bodrum MW Challenge Triatlon’ isimli müsabakada yüzme etabının bin 200 metrelik yüzme parkurunu 18.15 dakikalık vakitle bitirerek en iyi yüzme derecesine sahip oldum. Kolumdaki 23 santim kısalık gerçeğinde benim için ehemmiyetli değil. Rakiplerim karşısında kendimi asla beceriksiz görmüyorum. Kendimi maksimum derecede zorlamak için yurtiçinde zati manisiz sporcularla müsabakaya özen gösteriyorum.”