İşte Taliban’ın ilk icraatları: Gazetecilere dayak, kadınlara yasak, muhalefete hayır

İşte Taliban’ın ilk icraatları: Gazetecilere dayak, kadınlara yasak, muhalefete hayır

Afganistan’da 1996-2001 yarıyılına göre daha ‘yumuşak’ idare taahhüt eden Taliban’ın ilk icraatları hiç de öyle olmadı. Afgan kadınların spor yapmasını meneden Taliban, Kabil’deki protestoları takip

İçerici hükümet taahhüdüyle Afganistan’da işbaşına gelen Taliban yönetimi, yeniden afallatmadı. Yevmiye yaşamda insanlar caddeye çıkmaya korkarken, kadınların çalışma yaşamından uzaklaştırılması zati makûs giden ekonomiyi darboğaza soktu. Özellikle son günlerde peş peşe kaydolunan büyümeler, ‘Yeni Taliban’ın, politik hak ve serbestlikler mevzusunda 1996-2001 seneleri arasındaki iktidarından bir farkı olmadığını ortaya koydu.

İşte Taliban hükümetinin ilk icraatları:

İşte Taliban’ın ilk icraatları: Gazetecilere dayak, kadınlara yasak, muhalefete hayır

Fotomuhabir Nematullah Naqdi ve gazeteci Taqi Daryabi Kabil’deki protestoları izledikleri bahanesiyle Taliban tarafından darp edildi.

KADIN SPORCULARA YASAK

Geçici hükümet, evvelki günkü kabine buluşmasında kadınların kriket oynamalarını ve öbür sporları yapmalarını menedildi. Taliban’ın Kültür Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmedullah Vasik, Avustralyalı SBS kanalına verdiği beyanatta, kadınların spor yapmasını “ne uygun ne de zorunlu” gördüklerini söyledi. Afganistan Kadın Ulusal Kriket Ekibi’nın geleceğine ait bir sual üzerine Vasik, erkek ekibinin kasım ayında Avustralya’da hazırlık maçına çıkacağını söyleyerek, “Kadınların kriket oynayabileceğini sanmıyorum ki, kadınların kriket oynamasına gerek yok. Zira kriket oynarken suratlarını ve bedenlerini kapatamayabilirler. İslam ise kadınların bu biçimde görülmesine izin vermiyor” diye konuştu.

İşte Taliban’ın ilk icraatları: Gazetecilere dayak, kadınlara yasak, muhalefete hayır

Kabil’de daha önceki günlerde bir mektep bahçesinde kriket oynayan kız ve erkek öğrenciler.

İKİ GAZETECİYE VEFATINA DAYAK

Kabil’deki Taliban karşıtı protestoları izledikleri bahanesiyle çarşamba günü hapsedilerek polis karakoluna götürülen iki Afgan gazeteci burada sopalarla darp edildi. AFP’ye konuşan fotomuhabiri Nematullah Nakdi, bir Taliban militanın suratını ayağıyla ezdiğini belirterek, “Suratımı betona çarptı. Kafama tekme attılar. Beni öldüreceklerini sandım” dedi. Şiddete maruz kalan öbür gazeteci Taki Daryabi ise “O kadar çok canım yanıyor ki hareket edemiyorum” dedi.

POLİTİK PARTİLERE DE YASAK GELDİ

Bu arada Taliban’ın Enformasyon Bakanı Destekçisi, mezhepler arası çatışmalara yol açabileceği bahanesiyle, yeni hükümetin ülkedeki politik çoğulculuğa, dolayısıyla politik partilere karşı olduğunu söyledi.

UYUM TASAYI GELİŞTİ

Yiyecek ve mazot maliyetlerinin süratle yükseldiği ülkede Taliban’ın kadınlara çalışma izni vermemesi ve kamu sektöründe ücret azaltımına gitmesi ulusun kazanç kaynağına darbe vurdu.

Başkent Kabil’de hemşirelik yapan 3 çocuk annesi Latifa Alizada 27, Taliban erkeklerle aynı etrafta çalışamayacağını ve ücretini alamayacağını söyleyince işten parçalamak zorunda kaldı. AFP’ye konuşan Latifa, “Bizim için kadın-erkek ayrımı yapılamaz, zira biz sağlık çalışanıyız. Ücret alamadığım için işten ufaladım ve geleceğimi evhamlıyım” dedi.

AFP’ye konuşan bir gümrük çalışanı ise 7 yıldır Pakistan hududundaki Spin Boldak kapısında görev yaptığını, evvelki hükümet yarıyılında aylık 240 dolar olan ücretinin Taliban tarafından 110 dolara indirildiğini anlattı. Adını paylaşmayan çalışan, ücretindeki düşüş üzerine işten dağılmış.

: İlginize Sürükleyebilir İşte 3. doz tasarıyı! BioNTech olanlar kasımdan itibaren...İmamoğlu’nun açıklaması ne anlama geliyor? Ben şu 4 maddeyi anlıyorum...Acılı annenin kuşkusu doğru çıktı... Gizemi asfalttaki kan çözdü!