İşte ticari zeka... Sadece 16 yaşında ve 2020 yılını 1,7 milyon dolar gelirle kapattı!

İşte ticari zeka... Sadece 16 yaşında ve 2020 yılını 1,7 milyon dolar gelirle kapattı!

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan 16 yaşındaki bir lise öğrencisi pandeminin yarattığı ürün krizi sayesinde küçük bir servetin sahibi oldu. Öykünün detayları ve bu akılalmaz zaferin sırrı…

Covid-19 pandemisi dünya genelinde bir hayli ürünşöhret imalatında ve satışında ehemmiyetli aksamalara neden oldu. Mikroçip gibi ürünlerde yaşanan kıtlık bazı sektörleri küresel seviyede altüst ederken harcayıcıların da güçlükler yaşamasına neden oldu. Öbür yandan bu gidişat Amazon, Facebook gibi internet pazarlarına alakayı artırıp, ikinci el satıcılarının güç bulunan ürünleri büyük değerler karşılığında satarak minik servetler elde etmelerini de sağladı.

İkinci el piyasası o kadar gelişti ki alt kazanç kanalları ortaya çıktı. Çoğunluğu gençlerden oluşan ikinci el teşebbüsçüleri, satış tavsiyelerine odaklanan internet gruplarına katılmak için abonelik fiyatı ödemeye dahi başladı.

Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan 16 yaşındaki lise öğrencisi Max Hayden da bu krizi fırsata çevirmeyi muvaffak olanlardan... Pandemi sebebiyle insanların konutlarına kapanmasından ve gereksinimlerinin bir anda değişmesinden yola çıkan Max'in tıraş makinesi satışlarıyla başlayan hikayesi milyon dolarlık bir e-ticaret teşebbüsüne dönüştü.

Başarısının sırlarını Wall Street Journal'a anlatan Max, şu an haftada 40 saatini gelen siparişlerin idaresiyle geçiriyor. Sürekli stokunu hakimiyet ediyor, iki çalışanını sorguluyor ve hesap tablolarına aktüelliyor. Konutlarındaki ofisinde bir yandan tarih, fizik ve İngilizce sınavlarına çalışırken, bir yandan da öbür ikinci elcilerle konuşup yanaşmakta olan trendleri evvelden göreöğrenmek için ekonomi ve siyaset haberlerini takip ediyor.

For videogame enthusiasts, the console shortage of 2020-21 has been a major drag. For high-school junior Max Hayden, it’s been a bonanza. https://t.co/T20LB6YsuZ

— The Wall Street Journal @WSJ June 10, 2021

İŞE AĞIRLIKLARLA BAŞLADI

New Jersey'de yaşayan Max'in hikayesi geçen sene Mart ayında pandemi duyuru edildikten sonra alınan karantina tedbirleriyle başladı. Milyonlarca Amerikalının konuta kapandığı o yarıyılda spor salonları ve kuaförler de kapanmıştı. Bu sebeple Max konutta spor yapıp saçını kısaltmak isteyenler için egzersiz ağırlıkları ve saç tıraş cihazlarına yatırım yapmakla işe başladı. Daha sonra bahçelerde kullanılan ısıtıcılardan, Pokemon kartlarına kadar bir hayli güç bulunan ürünşöhret ticaretine başladı.

Yaz gelip havalar ısındığında konutların bahçelerine yerleştirilen büyük portatif havuzlara arz çoğalınca Max de ürün yelpazesini genişletti. Gerçi ailesinin iki vasıtalık garajı ağzına kadar dolduğundan, bu atak sebebiyle ekstra ambar alanı kiralayıp masraflarını da artırmak zorunda kaldı.

İşte ticari zeka... Sadece 16 yaşında ve 2020 yılını 1,7 milyon dolar gelirle kapattı

500 DOLARLIK ÜRÜNÜ 1100 DOLARA SATTI

Ardından PlayStation, Xbox gibi reyin konsolları geldi. Pandemi sebebiyle Amerika Birleşik Devletlerinde reyin oynayanların sayısı gitgide çoğalırken, Max de kazandığını PlayStation 5'lere ve Xbox Series X ve S sistemlerine yatırmaya başladı.

Onlarca reyin konsolu alıp satan Max'in elinde yafta maliyeti 500 dolar olan konsollar, maliyetinin 1100 dolara kadar akdikeni buldu. Max çoğu ürünşöhret iki katı maliyetine satıldığını belirtirken, Wall Street Journal'a bir açıklama yapan Amazon yetkilisi, pazardaki satıcıların maliyetlerini kendilerinin tanımladığını ve rekabetin esas olduğunu söyledi.

TOPLAM 1,7 MİLYON DOLARLIK SATIŞ YAPTI

Tam bu alışverişlerin sonucunda Max geçtiğimiz seneyi 1,7 milyon dolarlık satış sayısıyla ve 110.000 dolar kârla kapattı. Genç teşebbüsçü, 2021'de reyin konsollarında ve öbür ürünlerde yaşanacak sıkıntının devam edeceğini ve bu seneyi daha da iyi bir hasılatla kapatacağına inandığını söyledi.

Aslına bakılırsa Max'in reyin konsolu piyasasına girişi çok da hadiseli olmadı. Eylül ayında e-ticaret sitesi Target'tan 10 adet reyin konsolu için ön sipariş verip ödemeyi de kendi parasıyla yapan Max, "Oyunlara alakanın çoğaldığını herkes öğreniyordu ama çoğu bu alana yeterince erken eğilmedi" dedi.

Kasım ayında sınırlı sayıda reyin konsolu piyasaya çıkınca Max de internetteki ikinci elcileri tarayarak daha fazlasını bulmaya çalıştı. Bunun için mesajlaşma platformu Discord üzerindeki kanallara 20 ila 100 dolarlık değerler karşılığında aza olarak perakendecilerin yeni ürünleri ne zaman piyasaya süreceklerine dair perde arkası bilgileri takip etmeye başladı.

MAX GİBİLER İÇİN ÖZEL YAZILIMLAR VAR

Kanallarda aynı zamanda internet alışverişlerini otomatiğe bağlayan yazılımlarla alakalı bilgiler de veriliyordu. Bu yazılımlar sayesinde ikinci elcilerin tam gün bilgisayar başında satışların açılmasını beklemesine gerek kalmıyordu. Bazı perakendeciler bu yazılımların kullanmasını önleyen programları devreye almış gidişatta. Bazı sitelerde ise güç bulunan ürünlerin satış adedine sınırlama getiriliyor.

Öbür yandan Max, kullanıcıların ve öbür satıcıların tepki mesajlarıyla da uğraşıyordu. Misalin, "500 dolarlık bir PS5'e nasıl 1500 dolar maliyet çekebilirsin, kendinden utanmalısın" diyordu bir tanesi. Nihayetinde Max 1500 dolara akdikeni bulamayınca maliyeti indirmek zorunda kaldı.

Bunun yanında perakende sektöründe çalışanlarla da ilişkiler kurmaya başladı. Misalin evinin yakınlarındaki Walmart'ta çalışan bir bireyle dost olan Max bu sayede 300 dolarlık portatif havuzları herkesten evvel alıp tanesini 1000 dolardan satmayı muvaffak oldu.

"MEKTEP İÇİN BU MEVZUDA ÖDEV YAZDIM"

Max, gazeteye yaptığı açıklamada, "Kimileri buna perakende arbitraj diyor. Mektep için bu mevzuda bir ödev yazdım" diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri yasalarına göre zaruri olmayan mülklerin ikinci el satışını yapmak bir hayli gidişatta yasal. Ancak perakendeciler, harcayıcılarla gerginliğe neden olduğu için bu uygulamaya pek sıcak bakmıyor. Satış yapanlar da sık sık tıpkı Max gibi maliyetlerin yüksekliğinden şikayet eden alıcıların hakaretlerine ve sözlü saldırılarına maruz kalıyor.

Max'in aynı ismi taşıyan babası Max Hayden da Wall Street Journal'a, oğlunun işinin başarısından dolayı başlarda rahatsız olduğunu zira çocuğun sağlık krizinin yarattığı bir gidişat üzerinden para kazandığını söyledi. Ancak daha sonra Max'in alıp sattığı ürünlerin zaruri olmayan lüks mülkler olduğuna karar veren baba Max Hayden, "Arada ehemmiyetli bir fark var. Bu kapitalizm" diye konuştu.

İşte ticari zeka... Sadece 16 yaşında ve 2020 yılını 1,7 milyon dolar gelirle kapattı

TİCARETE DAHA ÇOCUKKEN BAŞLAMIŞ

Aslına bakılırsa bu Max'in ilk ticaret tecrübesi de değildi. Daha çocukken Amazon aracılığıyla Çin'deki bir satıcıdan çok sayıda oyuncak alıp anne-babasının eBay hesabı üzerinden satmaya çalışmıştı. Ancak siparişlerin gecikmesi üzerine çok şikayet gelince eBay hesabı kapatmıştı. "Annemin banka kartını kullanmak zorunda kalmıştım" diyen Max, daha sonra harçlıklarını biriktirip borcunu annesine geri ödediğini söyledi.

Daha sonra ikinci el kitap satmaya çalıştı. Mimar olan babasının bir alıcısi, içinde paketler dolusu kitap vazgeçiliş bir konut almıştı. Babası da kitapları atmak yerine Max'e internetten satmasını önerdi.

Max birkaç sene evvel de Çinli bir satıcıdan birkaç kuruşa aldığı stres çarklarını bir yerel fuarda tanesi 8 dolardan satarak büyük sükse yapmıştı. Max'in asıl başarısı ise 2019 senesinde ünlü markaların ürettiği spor pabuçlarının ikinci el ticaretine girmesiyle başladı.

KENDİ ADINI TAŞIYAN FİRMAYI DAHİ VAR

Bugün faaliyetlerini MH Book Store firma adı altında ödentiye tabi bir şekilde yürüten Max, takribî dört yıldır ailesinden destek almadığını belirtti. Ancak henüz bir ehliyeti olmadığından ürünlerin konuttan alınması ve teslimatı için kargo işletmelerini kullandığını söyledi. Hatta geçen sene bir Amazon kamyonunun çok sayıda bahçe ısıtıcısı getirdiğinde bir saat süresince ailenin garajının önünün kapanmasına neden olduğunu anlatan Max, "Babam bu vaziyetten pek memnun olmadı" diye konuştu. Max'in annesi de "Kargo dağıtıcıları ile samimi olduk, birbirimizin isimlerini öğrenir hale geldik" diye konuştu.

Bir dağıtıcının egzersiz ağırlıkları yarıyılındaki şikayetini de anlatan anne Jennifer Hayden, "'Max, spor pabuç satmaya devam edemez miydin?' demişti" ifadelerini kullandı.

İKİ ÇALIŞANINA SAATTE 15 DOLAR ÖDÜYOR

Max sadece para kazanmıyor aynı zamanda kazandırıyor da. Kendisine ambalajlama ve alıcı ilişkileri konusunda destekçi olan iki dostuna saati 15 dolar ödüyor. Kiraladığı ambarı da kendi gibi altı ikinci elciyle paylaşıyor.

Bu ticari teşebbüsler kısa süreliğine anekdotlarının düşmesine yol açmış olsa da işlerin yine rayına girdiğini söyleyen annesi, "Para kazandığına seviniyorum ama liseyi de tamamlamak zorunda" diye konuştu

Çalışmadığı zamanlarda hokey oynamaktan seven Max asıl tutkusunun ise yatırımcılık olduğunu ve bunun aileden geldiğini söyledi ve üniversitede idare bilişim sistemleri okumak istediğini anlattı.

Ticaret atakları sayesinde ülkenin dört bir yanındaki yaşıtı ikinci elcilerle dostluklar kurduğunu da anlatan Max, "Bu yaz surata da görüşmek istiyoruz. Bir yazlık yakalamayı düşünüyoruz, natürel annemleri ikna edebilirsem" diye konuştu.

Wall Street Journal'ın Sixteen Years Old, $1.7 Million in Revenue: Max Hits It Big as a Pandemic Reseller başlıklı haberinden derlenmiştir.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara