İstinaf’tan tercüman kararı

İstinaf’tan tercüman kararı

Edirne’de muhacir firariciliği kabahatinden 2.5 sene mapus cezası alan ve hakkında hudut dışı kararı verilen Suriyeli Kawa Mustafa’nın avukatları, salonda çevirmen bulunmadığı bahanesiyle karara itiraz

Edirne’de 6 Şubat 2020 tarihinde, Pazarkule Gümrük Kapısı’na takribî 250 metre mesafedeki 22 T 0425 plakalı takside firari muhacirler olduğu tanımlandı. Muhacir Firariciliğiyle Gayret ve Sınır Kapıları Şube Müdürlüğü takımları, taksiyi durdurmak için taşıtla önünü kesti. Taksi sürücüyü Berkcan Kesimoğlu 23, vazifeli memurun takım vasıtasından inmesini yasaklamak için takım otosunun sağ ön kapısına çarptı. Ardından da Kesimoğlu, Cengiz Derviş 22 ve Suriye tebaalı 4 şahıs koşarak ormana kaçtı. Takımlar, Derviş ve Kesimoğlu ile Suriye tebaalı Kawa Mustafa’yı 40 nezaretine aldı. Suriyeli 3 firari muhacir ise izini kaybettirdi. Kuşkululardan Kawa Mustafa hapsedildi, 2 ay sonra tahliye edildi.

Kawa Mustafa ve Cengiz Derviş hakkında ‘muhacir firariciliği yapmak’ kabahatinden 8 seneye kadar, Berkcan Kesimoğlu hakkında ise ‘muhacir firariciliği yapma ve kamu mülküne hasar verme’ kabahatlerinden 12 seneye kadar mapus cezası istemiyle dava açıldı. Duruşma, Kawa Mustafa ve Cengiz Derviş’e 2’şer sene 6’şar ay, Kesimoğlu’na ise 3 sene 4 ay mapus cezası verdi.

İTİRAZI YERİNDE BULDU

Taraf avukatları kararı İstinaf’a taşıdı. Dosya, İstanbul Bölge Adliye Duruşması 23’namcı Ceza Dairesi’ne gitti. Ceza Dairesi, yerel duruşmanın verdiği kararları onadı. Mapus cezasının infazı sonrasında Kawa Mustafa hakkında hudut dışı kararı verildi. İstinaf kararının ardından Kawa Mustafa’nın avukatları yerel duruşmada mütalaa sunulduğu sırada salonda çevirmen bulunmadığı bahanesiyle itirazda bulundu. Dosyayı bir defa daha araştıran ceza dairesi, avukatların itirazlarını yerinde buldu. Daire, salonda çevirmen bulunmamasının korunma hakkını kısıtladığı bahanesiyle Kawa Mustafa’ya verilen cezanın bozulmasına karar vererek dosyayı yine yerel duruşmaya gönderdi, hudut dışı kararı da bozuldu.