İsveç devlet televizyonu SVT'den skandal yayın: Terörist Ferhat Abdi Şahin ile röportaj yaptı

İsveç devlet televizyonu SVT'den skandal yayın: Terörist Ferhat Abdi Şahin ile röportaj yaptı

Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasındaki NATO azalığına dair görüşmeler devam ederken, İsveç devlet televizyonu YPG/PKK elebaşlarından Mazlum Abdi kod isimli Ferhat Abdi Şahin ile görüşme yaptı.

İsveç devlet televizyonu SVT'den skandal bir yayına imzalaydı.

YPG/PKK elebaşlarından Mazlum Abdi kod isimli Ferhat Abdi Şahin ile görüşme yapan kanal Şahin'e Türkiye'nin muhtemel Suriye işlemini sordu.

Terörist Şahin, Ankara'nın Suriye'nin kuzeyini terörden arınmak için yapacağı mümkün bir işleme yanıt vereceklerini belirtti.

Türkiye'nin bu harekâtı yapabilmek için NATO azası ülkelere baskı yaptığını iddia eden terörist elebaşı Şahin, İsveç'in kendilerine verdiği yardımın devam etmesi gerektiğinin altını çizdi.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO aboneliği süreci ile alakalı olarak gelen bir sual üzerine Şahin Türkiye ile alakalı şu iddiada bulundu;

'Türkiye Rusya-Ukrayna savaşını ve İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma arzını kendi çıkarına kullanıyor.'

Bu yayın SVT'nin teröristleri ağırladığı ilk yayını değil. Kanal daha evvel de terör örgütü YPG/PKK'nın elebaşlarından Salih Müslim ile görüşmüştü.

25 Mayıs'ta Suriye'nin kuzeyinde saklandığı Amerika Birleşik Devletleri askeri üssünde asıllaşan görüşme sonrası Türkiye bu yayına sert tepki göstermişti.

Rusya tehdidi karşısında askeri tarafsızlık siyasetinden bırakan Finlandiya ve İsveç dün NATO’ya azalık için resmen müracaat etmiş, bu iki ülkenin aboneliği mevzusunda çekinceleri olan Türkiye ise azalık sürecini bloke etme kararı almıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İsveç devlet televizyonunda Salih Müslim sınan teröristi konuşturarak bize her türlü yanlışı yapıyor' demişti.

NATO'DAN TÜRKİYE MESAJI

Öte yandan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Amerika Birleşik Devletleri merkezli bir haber sitesinin canlı yayınında sualleri cevapladı.

Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılım sürecine ait değerlendirmeler yapan Stoltenberg, Türkiye'nin güvenlik kaygılarını ele aldıklarını ve her iki ülkenin NATO abonelikleri için ortak bir yol bulmayı kastettiklerini söyledi.

Finlandiya ve İsveç mevzusunda bağlaşıkların aynı fikirde olduğundan emin olduğunu aktaran Stoltenberg, 'Finlandiya ve İsveç mevzusunda aynı fikirde olduğumuzdan eminim. Ancak yapmamız gereken şimdi oturup Türkiye'nin ifade ettiği değişiklikleri ve evhamları ele almaktır. Zira Türkiye'nin terör hamlelerinden en fazla hasar gören NATO bağlaşığı ülke olduğunu da kabul etmemiz gerekiyor. İttifakımız için büyük ehemmiyet taşıyan, Irak ve Suriye hududundaki bir ülke, terörle gayrette kilit rol oynadılar ve oynamaya da devam ediyor' dedi.

Türkiye’nin bir Karadeniz ülkesi olduğuna değinen Stoltenberg, şu anda çok ehemmiyetli işler yaptığını ve Ukrayna'dan besin ihracatı ile alakalı görüşmeleri basitleştirdiğini açıklayarak, 'Dolayısıyla, kaygılarını dile getirdiklerinde elbette oturup bu evhamları ele almamız gerekiyor. Şu anda bütün olarak bunun üzerine istişare ediyoruz. Umarım Finlandiya ve İsveç'in en kısa zamanda aza olmalarına izin verecek bir çözüm bulabiliriz' dedi.