İsveç ve Finlandiya'dan sonra sıra İsviçre'de mi?

İsveç ve Finlandiya'dan sonra sıra İsviçre'de mi?

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş sonrası tarafsızlık siyaseti izleyen İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya katılma kararı alması sonrası İsviçre'de de NATO sesleri yükselmeye başladı.

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı savaş Avrupa'daki balansları alt üst etti. İsveç ve Finlandiya yanı başlarında devam eden savaş sonrası NATO'ya katılmak için müracaatta bulunurken şimdi de İsviçre'de NATO sesleri yükselmeye başladı.

500 seneden fazla bir vakittir fiilen tarafsızlık siyaseti izleyen İsviçre'de yapılan son anketler milletin NATO'ya katılmaktan yana olduğunu ortaya koydu.

ANKETLER 20 SENEDEN BERİ İLK KERE DEĞİŞTİ

İsviçre, Napolyon Bonapart'ın son bozgunu ve tahttan çekilmesinin ardından 1815 Paris Antlaşması'nın imza atılmasından bu yana resmi olarak tarafsızdır.

Güvenlik Araştırmaları Merkezi tarafından Mayıs ve Haziran ayları arasında bin bireyin katılımı ile asıllaştırılan anket Ocak ayında yayınlanan eş bir anketle karşılaştırıldı. Neticeler dikkat çekiciydi...

Rusya Ukrayna'yı işgal etmeden evvel İsviçre'nin yüzde 96'sı tarafsızlık siyasetinden yanaydı. Son yapılan anketlerde 20 seneden beri destek oranı ilk kere geriledi ve yüzde 89'a düştü.

Rekor rakamda İsviçreli Takribî yüzde 52 ülkelerinin NATO ile yakınlaşmasından yana olduklarını sarihlerken sadece yüzde 27'si birliğe fiilen katılmak istediklerini belirtti.

Ülkelerinin 'bütün teçhizatlı' bir ordusu olması gerektiğini düşünenlerin oranı daha evvel kırılan yüzde 74'lük rekoru geçerek yüzde 80'e yükseldi.

İSVİÇRELİLER ORDULARININ KUVVETLENDİRİLMESİNİ İSTİYOR

İsviçre Avrupa'nın en büyük yedek güçlerinden birine sahip. Ancak milli hizmet için sahip oldukları ordu yıpranan tank ve zırhlı taşıtlardan oluşuyor. İsviçre'nin yüzde 19'u şimdi hükümetlerinin bu eforu geliştirmek için daha fazla para tüketmesini istiyor. Bu sayı senenin başında yalnızca yüzde 7 idi.

İsveç ve Finlandiyadan sonra sıra İsviçrede mi
Ülke halihazırda 36 yeni Lockheed Martin F-35A savaş uçağı satın almayı kabul etti. Ancak mecliste yapılan oylamada buna itiraz edilebilir.

İsviçre'nin takribî yüzde 58'i, Rusya'nın işgalinin ardından Avrupa'daki silahlı çatışmaların daha sık olacağına inanıyor ve her üç şahıstan biri Ukrayna'daki savaş sebebiyle daha evhamlı olduklarını söylüyor.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA ONAY BEKLİYOR

Türkiye’nin vetosunu kaldırması üzerine NATO’da İsveç ve Finlandiya’nın katılım protokolleri geçtiğimiz hafta imza atıldı. Bu iki ülkenin bütün aza olabilmesi için Türkiye Büyük Millet Meclisi dahil 30 NATO ülkesinin meclislerinin katılımı onaylaması gerekiyor.

İsveç ve Finlandiyadan sonra sıra İsviçrede mi
SEANSLARA KATILACAKLAR

Katılım protokollerinin imza atılması bu iki ülkeye NATO azası ülkelerin sahip olduğu avantajları sağlamıyor. İsveç ve Finlandiya bundan sonra NATO seanslarına “misafir” statüsüyle katılabilecek. Ancak bu alınacak kararlarda laf hakkına sahip olacakları anlamına gelmiyor. NATO’nun muhtemel askeri tertip etmeleri de şu safhada bu iki ülkeye sarih olmayacak. Finlandiya ve İsveç, aza ülkeler onay sürecini bitirmeden NATO’nun ortak korunma prensibi olan ve bir bağlaşığa yapılan atağın tüm İttifak’a yapılmış sayılmasına sabreden 5’nci madde gözetmesinden de faydalanamayacaklar.