İsviçre, Türkiye'yi Kovid-19'da riskli ülkeler listesinden çıkardı

İsviçre, Türkiye'yi Kovid-19'da riskli ülkeler listesinden çıkardı

İsviçre'de federal hükümet, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınını önlemek emeliyle seyahat kısıtlaması getirdiği "tehlikeli ülkeler" listesinden Türkiye'yi çıkardı.

Federal Sağlık Dairesinin BAG aldığı karar kapsamında, 19 Nisan'dan itibaren Türkiye tehlikeli listeye alınmış ve listedeki ülkelerden İsviçre'ye seyahat edenlerin 10 gün süresince karantinada olacağı belirtilmişti.

BAG, listede bugün yaptığı aktüellemede, yarından geçerli olmak üzere, Türkiye'yi tehlikeli ülkeler listesinden çıkarıldı.

KARANTİNA KOŞULUNDAN MUAF YAKALANACAK

Böylece, Türkiye'den İsviçre'ye seyahat edenler karantina koşulundan muaf yakalanacak.
Türkiye’nin yanı gizeme İran, Hırvatistan, Lüksemburg, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi GKRY ile Almanya, Fransa ve İtalya'nın bazı bölgeleri tehlikeli ülkeler listesinden çıkarıldı.

İngiltere, Hindistan Belçika, Hollanda, İsveç, Arjantin, Slovenya, Letonya, Litvanya, Şili, Nepal, Tanzanya ve Uruguay gibi ülkelerin de aralarında bulunduğu 30 ülke ise listede kalmaya devam etti.

Öte yandan, Türkiye'ye gidiş ve gelişlerde Kovid-19 aşısı yaptırmayanlar için test yaptırma lüzumluluğu bulunuyor. BAG'ın bugünkü kararıyla, Türkiye'den gelen yolcularda Kovid-19 testleri olumsuz çıkanlar artık karantinaya alınmayacak.

KARANTİNA KOŞULLARINA UYMAYANLARA CEZA VERİLİYOR

İsviçre'de karantina koşullarına uymayanlara ağır para cezaları veriliyor.

Tehlikeli ülkeler listesinden gelen yolcular için testleri olumsuz olsa bile karantina lüzumluluğu bulunuyor. Karantina koşullarına uymayanlar 10 bin İsviçre frangına kadar ağır para cezalarına maruz kalabiliyor.

Bu arada, popülasyonu 8,6 milyon olan İsviçre'de, toplam 4 milyon 823 bin 933 doz Kovid-19 aşısı uygulandı. Ülkede 1 milyon 750 bin 400 şahsın ise iki doz aşısı bitirildi.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara