İtalya'da 'insan kasabı' lakaplı Cosa Nostra mafyası üyesinin tahliyesine tepki: 'Adalet bu değil'

İtalya'da 'insan kasabı' lakaplı Cosa Nostra mafyası üyesinin tahliyesine tepki: 'Adalet bu değil'

İtalya'da mafyayla gayret savcısı Giovanni Falcone'ye suikast tertip eden, 14 yaşındaki bir çocuğu asitle yok eden, 150 cinayette parmağı olduğunu itiraf eden mafya abonesi Giovanni Brusca,…

Hapsedilmesinin ardından devletle iş birliği yaptığı mazeretiyle cezası indirilen Cosa Nostra abonesi Brusca'nın özgür vazgeçilmesi ülkede tepki dalgasına yol açtı.

Sicilya orijinli teşkilatının en azılı abonelerinden Brusca, işlediği cinayetler sebebiyle "insan kasabı", "domuz" gibi lakaplarla anılıyordu.

Brusca, 1992'de mafyayla gayret savcısı Giovanni Falcone'nin, eşi ve 3 gözetmesiyle beraber öldürüldüğü "Capaci Katliamı'nda" otobana yerleştirilen patlayıcıları ateşleyen addı.

Brusca'nın en korku verici eylemlerinden biri de 14 yaşındaki Giuseppe Di Matteo'nun boğularak öldürülmesi ve cesedinin nitrik asitle yok edilmesi emrini vermesiydi.

Giuseppe Di Matteo 1993'te 12 yaşındayken, mafya itirafçısı babası Santino Di Matteo'yu susturmak emeliyle kaçırılmıştı. 2 seneden uzun vakit tutsak yakalanan çocuk, o yarıyıl firari olan Brusca'ya gıyabında ömür boyu mapus cezası verildiği gün öldürülmüştü.

Giovanni Brusca, 1996'da tutulmasının ardından devletle iş birliğine giderek savcılara Cosa Nostra ile alakalı bilgi vermeye başladı.

Brusca bu sayede ceza indirimine hak kazandı ve 25 sene sonra tahliye edildi. 64 yaşındaki Brusca'nın 4 sene teftişli özgürlük altına kalması bekleniyor.

İtalyada insan kasabı lakaplı Cosa Nostra mafyası üyesinin tahliyesine tepki: Adalet bu değil

ÖLDÜRDÜĞÜ SAVCI SAYESİNDE ÖZGÜR KALDI

Brusca'nın devletle iş birliği yaptığı mazeretiyle ceza indirimi alabilmesi, katlettiği savcı Giovanni Falcone'nin önayak olduğu bir legal tertip etme sayesinde olası oldu.

Brusca'nın tahliyesi İtalya'da geniş çaplı infial yaratırken, Falcone'nin kardeşi Maria Falcone, "Bu haber bana beşeri açıdan acı veriyor. Ama yasa böyle, üstelik de kardeşimin istediği bir yasa, buna saygı gösterilmesi gerekiyor" dedi.

Cesedi asitle yok edilen Giuseppe Di Matteo'nun babası Santino Di Matteo ise daha sert tepki gösterdi.

Corriere della Sera gazetesine konuşan Santino Di Matteo, Brusca'nın "devleti aldattığını" korunarak şunları söyledi:

"Domuz Brusca'nın lakaplarından biri, oğlum Giuseppe'yi minikliğinden beri tanıyordu. Birlikte playstation oynuyordu. Ama sonra onu asitle eritti. Bu korkunun karşılığı 20 sene mi? Ben bir kabir başında ağlayamıyorum dahi ama o şimdi dışarıda yürüyüş yapmaya hazırlanıyor."

Tutulduktan sonra en az 150 cinayette parmağı olduğunu itiraf eden Giovanni Brusca'nın tahliyesi siyaset dünyasında da tepki çekti.

Merkez soldaki Demokratik Parti lideri Enrico Letta, "Bu insanın karnına bir yumruk yemesi gibi, soluksuz vazgeçiyor. İnsan kendiliğindene böyle bir şey nasıl olası olabilir diye soruyor" dedi.

Fazla sağcı Lig Partisi'nin lideri Matteo Salvini de sosyal medyada paylaştığı iletisinde, "Capaci kırımının mimarı, bir itirafçının oğlu olduğu için asitte eritilen ufak Giuseppe Di Matteo ve değişiklerinin katili, mafya işvereni Giovanni Brusca 25 sene mapustan sonra özgür. İtalyanların hak ettiği 'adalet' bu değil" diye tepki gösterdi.