İtalya’da Nazi bayraklı cenaze törenine soruşturma

İtalya’da Nazi bayraklı cenaze törenine soruşturma

İtalya'nın başşehri Roma'da bir cenaze merasiminde tabutun Nazi sancağına sarıldığı ortaya çıkınca soruşturma başlatıldı.

Neo-faşist Forza Nuova hareketinin azalarından Alessia Augello için geçen Pazartesi günü tertip edilen cenazeden gelen görüntüler ülkede infial yarattı.

Cenaze merasiminin ardından kiliseden çıkarılan tabut, üzerinde gamalı haç bulunan Nazi sancağıyla örtüldü.

Bu sırada bir grup katılımcının tabutu faşist selamıyla uğurladığı görüldü.

Santa Lucia Kilisesi'ndeki cenazeyi idareyen rahipler bu görüntülere tepki gösterdi ve kilisenin dışında yaşananların kendilerinden habersiz ve izinsiz olarak reelleştiğini söyledi.

Kiliseden yapılan açıklamada, "İncil'in iletisinden uzak olan fazlalık yanlısı ideolojilere atfedilebilecek her türlü laf, eylem ve simgeyle aramıza mesafe koyuyoruz ve yaşananlardan derin bir yeis ve hayal kırıklığı yaşadığımızı söylemek istiyoruz" denildi.

Operasyon sonrası karmaşıklıklar sebebiyle 7 Ocak'ta yaşamını kaybeden 44 yaşındaki Forza Nuova azası Alessia Augello'nun ailesi de Nazi sancağının kendileriyle alakası olmadığını korundu.

Augello'nun teyzesi Stefania Vesica Facebook'ta yayımladığı iletide, ailenin kilise önünde yaşananlarla ilgisi olmadığını söyledi ve "Bunu Alessia da onaylamazdı" dedi.

Ancak bu iletiye gelen yorumlar arasında, ailenin neden devreye girerek mevzubahisi sancağı kaldırmadığını denetleyenler de oldu.

Roma Yahudi cemaati de görüntüler üzerine bir açıklama yayımlayarak "Bu devirde hala gamalı haçlı bir sancağın alenen teşhir edilmesi kabul edilemez" diye tepki gösterdi.

Polisin terör ve organize kabahatlerle ilgilenen özel üniteyi Digos vakayla alakalı soruşturma başlattı. Kiliseye yakın apartmanlarda yaşayanların sürüklediği görüntüler de tahlile alındı.

Güvenlik eforlarının takribî 30 şahsın kimliğini görüntülerden tespit ettiği, bunların arasında fazla sağcı ve neo faşist etraflarda öğrenilen adların da yer aldığı belirtiliyor.

LİDERLERİ TUTUKLANMIŞTI

Forza Nuova'nın lideri Roberto Fiore ve Roma idareyicisi Giuliano Castellino, hali hazırda cezaevinde.

ki lider, Ekim ayında Covid dokümanı ve aşı karşıtlarının şovunda emekçi sendikası Cgil'in binasına tertip edilen atak nedenine hapsedilmişti. Partinin internet sitesi de savcılık arzıyla aylardır ulaşıma kapalı.

Nazi sancaklı cenaze merasimi sonrası Forza Nuova gibi neo-faşist grupların kapatılması çağrıları yine yükselmeye başladı.

İtalyan Solu partisi lideri Nicola Fratoianni, cenaze merasiminde yaşananlarla alakalı olarak "Yetkililer neredeydi? Daha da ehemmiyetlisi, neo faşist teşkilatları lağvetmesi gereken hükümet nerede?" diye tepki gösterdi.

Faşizme sabreden partizanların kurduğu Anpi derneğinin Roma idareyicisi Fabrizio De Sanctis de "Nazizm ve faşizmi gururlandırma hadiseleri gitgide çoğalıyor, bunlar yaşamakta olduğumuz düşüşün ve dejenerasyonun göstergesi" dedi.