İtalya’da Paskalya Bayramı'nda 3 günlük sokağa çıkma yasağı

İtalya’da Paskalya Bayramı'nda 3 günlük sokağa çıkma yasağı

İtalya’da Hristiyanların Paskalya Bayramı nedeniyle, hafta sonu dahil 3 günlük caddeye çıkma yasağı getirildi. Paskalya Bayramı nedeniyle İtalyanlar, gerekli haller dışında koronavirüs hadise…

İtalya’da son günlerde günlük vasati 20 bin koronavirüs hadisesi sarihlerken, Hristiyanların Paskalya Bayramı nedeniyle hadise rakamlarında çoğalış olmaması için 3 günlük gerekli caddeye çıkma yasağı duyuru edildi. Yetkililer, gerekli haller dışında caddeye çıkılmaması ve Paskalya Bayramı’nın konutta kutlanması çağrısında bulundu.

BAZI BÖLGELERDE AY SONUNA KADAR KISITLAMA DEVAM EDECEK

Ülkede koronavirüs hadise rakamları yüksek çıkan değişik bölgelerin, Nisan ayı sonuna kadar ‘turuncu bölge’ veya ‘kırmızı bölge’ kısıtlamalarında kalacağı belirtildi. İtalya’da salgın başladığından itibaren toplam 110 bin 328'den fazla birey koronavirüsten yaşamını kaybetti ve 3 milyon 600 binden fazla da hadise rakamı bildirildi. İtalya'da kırmızı bölge kısıtlaması, gerekli haller dışında caddeye çıkmayı menediyor.

70 BİN EK POLİS VAZİFE YAPACAK

İtalyan hükümeti ayrıca, caddeye çıkma yasağını uygulamak için ülke çapında ek güç olarak 70 bin polis görevlendirdi. İçişleri Bakanı Luciana Lamorgese, Il Messaggero gazetesine yaptığı açıklamada "Gardımızı indirmenin ve şimdiye kadar gösterilen mesullüğü vazgeçmenin zamanı değil. Zira aşı kampanyasının kaydolduğu ilerleme, sonunda yavaş yavaş banale dönmemizi sağlayacak değişik bir ufka dair bir fikir veriyor" ifadelerini kullandı.