İtalya'da polisler isyan çıkardı: Pembe maske takmayız!

İtalya'da polisler isyan çıkardı: Pembe maske takmayız!

İtalya'da Covid önlemleri kapsamında hükümetin polislere dağıttığı maskelerin bir kısmı pembe çıkınca polis memurları sendikası bu rengin vazifelerine uygun olmadığı mazeretiyle başkaldırı etti.

Hükümetin pandemi idaresine soyduğu özel komiserlik tarafından tüm kamu çalışanlarına gönderilen Ffp2 tipi maskelerin bir kısmı pembe çıktı. Emniyet teşkilatının yanı gizeme sağlık kurumulara ve mekteplere de gönderilen pembe maskelere polislerden itiraz geldi.

Polis memurları sendikası, Emniyet Genel Müdürü Lamberto Giannini'ye bir arzuhal yazarak pembe maskelerin polis üniformasının ciddiyetini ve vazifenin gerektirdiği otoriteyi riske düşürdüğünü korundu.

Polis sendikası Sap, "Ettiğimiz yemin, üniformamızın onurla ve ait olduğu müesseseye saygıyla taşınmasını gerektirir. Özellikle de güvenlik eforlarına müteveccih memnunsuzluğun çoğaldığı bir yarıyılda giysimizin ciddiyet ve saygı uyandırması koşuldur" diye yazdı.

Sendika Genel Sekreteri Stefano Paolini, "uygun olmayan bir renkteki maskelerin neden alındığını kavrayamadıklarını" belirtti ve "umarız kamu parası çarçur edilmiş olmaz" dedi. Paolini, polislere acilen üniformalarıyla geçimli beyaz, mavi, lacivert ya da siyah maskeler sevk edilmesini arz etti.

DESTEKLEYEN DE VAR TENKİT ETEN DE

İtalyan medyayı polisin pembe renkle maske kutularını açınca "büyük bir afallamışlıkla" karşılaştığını belirtti ve bu maskelere direnişi bir "başkaldırı" diye açıkladı.

Sosyal medyada ise pembe renkli maskelerin polise uygun olmadığını korunanların yanı gizeme bu fikri "absürt," "arkaik" ve "dokunaklı" bulanlar da oldu.

Pembe maske direnişini tenkit eten sosyal medya kullanıcıları "Bir polis acil bir gidişatta mavi, pembe, beyaz, siyah gibi renklere bakmamalı," "Silahlar, aygıtlı tüfekler, coplarla donatılmış insanlar pembe maskeyle daha az otorite sahibi görünmekten kaygı ediyor," "Pembe maskenin erkekliklerini tehdit etmesi, copa neden bu kadar umursadıklarını açıklıyor" gibi yorumlar yaptı.

Sosyal medyada en fazla etkileşim alan paylaşımlardan biri de, pandeminin başında ülkede maske bulmanın ne kadar güç olduğunu ve sağlık çalışanları arasında bu surattan can verenler olduğunu andırdıran ileti oldu. Bu iletide, "Şimdi iki sene sonra bizi gözetmesi gerekenleri temsil edenler maskenin rengi için ağlamaktan çekinmiyor. Bu aramızdan ufalayanlara saygısızlık ve utanç verici" denildi.

İtalya'da sarih hava da dahil kamuya sarih her yerde maske kullanımı gerekli. Konser, şov, spor yarışmaları gibi kalabalık etraflarda ve toplu taşıma taşıtlarında gözeticiliği yüksek Ffp2 tipi maske takmak gerekiyor.

Ülkede salgının başından bu yana kaydolunan can kaybı 140 bini, toplam hadise rakamı da 8 milyonu geçti.