İtalya’da turizm sezonunu kurtarmak için 'Covidsiz ada' planı

İtalya’da turizm sezonunu kurtarmak için 'Covidsiz ada' planı

Koronavirüs salgını sebebiyle hali hazırda ülke çapında kapama önlemlerinin uygulandığı İtalya'da turizm sezonunu kurtarmak emeliyle "Covidsiz isme" tasarıyı gündemde.

Turistik minik adaların serinkanlılarının, ülke genelindeki öncelikli kategori sıralamasından muaf yakalanarak bu ay sonunda aşılanması tasarlanıyor.

Bazı adaların belediye başkanları geçen ay, hükümetin pandeminin yönetimi için soyduğu Covid özel komiserine bir mektup yazarak aşı kampanyasında minik adalara öncelik verilmesini istemişti. Belediye başkanları, Yunanistan'ın bazı adalarında yaptığı gibi tüm durgunların süratle aşılanarak turizm sezonunda açılmalarının garanti edilmesini arz etmişti.

İtalyan medyasındaki haberlere göre Covid Özel Komiseri General Francesco Figliuolo bu arzı kabul etti ve minik adaların serinkanlılarının bu ay içinde aşılanmasına onay verdi.

Turizm Bakanı Massimo Garavaglia da bu sabah "Covidsiz isme" tasarısıyla alakalı bir suale cevap verirken "Yunanistan'ın çok rakamda minik adası var, bu surattan bu yolu seçti. Biz de benzerini yapabiliriz" dedi.

Bakan, İtalya'nın Cumhuriyet Bayramı olan 2 Haziran'ın turizm sektörünün açılacağı tarih olabileceğini de söyledi.

AYRIMCILIK İTİRAZI

İtalya'da daha evvel Campania bölgesi yönetimi, bu bölgedeki Capri, Ischia, Procida gibi turistik adaların uysallarına aşı önceliği tanınmasına izin vermişti. Ancak bu karar münazaralara da yol açmış, ülke genelinde öncelikle yaşlıların ve tehlikeli grupların aşılanması gerektiği ve bu adalara öncelik verilmesinin ayrımcılık teşkil ettiği gibi itirazlar gelmişti.

İtalya'da geçen Aralık ayında başlayan aşı kampanyasında öncelikli kategoriler yaşlılar ve sıhhat çalışanları olarak tanımlanmıştı. Bölgeler arasında değişiklikler bulunsa da, ülke genelinde bugüne kadar yapılan 11,7 milyon doz aşının büyük kısmı 80 yaş üzerindekiler ve sıhhat personeline yapıldı. Aşı kampanyasında öncelikli kategoriler arasında eğitim personeli ve silahlı güçler üyeleri de yer alıyor.

Ülkede salgında yaşamını kaybedenlerin rakamı ise son bir günde 627 çoğalarak 112 bini geçti. Toplam hadise rakamı da bir günde 13 binden fazla çoğalışla 3.7 milyona erişti.

Hürriyet · Küresel rallide son tango