İtalyan pizzacıya ‘Trump’ yaptırımı

İtalyan pizzacıya ‘Trump’ yaptırımı

İtalya’da bir pizza lokantayı sahibi, ad eşliği suratından yanlışlıkla daha önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Trump’ın vazifeden parçalamadan hemen evvel yayımladığı yaptırım listesine…

İtalya’nın kuzey bölgesinde yer alan Verona kentinde bir pizza lokantayı işleten Alessandro Bazzoni, 2 ay evvel banka hesaplarını hakimiyet ederken firmasının Amerika Birleşik Devletleri’nin yaptırım uyguladığı Venezuelalı işletmeler listesinde yer aldığını ve tüm cari hesaplarına ulaşımın durdurulduğunu bildi. Amerikan Washington Post gazetesine konuşan Bazzoni, başlangıçta hadiseyi bir çeşit şaka sandığını, daha sonra inceleyerek “AMG SAS Di Alessandro Bazzoni&C” adlı firmasının, daha önceki Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın vazifeden parçalamadan evvelki gün 19 Ocak 2021’de imza attığı yaptırım listesinde bulunduğunu bildiğini söyledi.

İtalyan pizzacıya ‘Trump’ yaptırımı

‘ÖZÜR DİLEMEDİLER’

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı’nın, Venezuela devlet petrol firmasına bağlı şirketlere uyguladığı yaptırım listesine “ad eşliği” suratından girdiğini kendi imkânlarıyla bilen Bazzoni, meseleyi “bilgilerini Amerika Birleşik Devletleri hükümetinin özel bir dijital platformuna girerek” kendi çözdüğünü söyledi. Amerika Birleşik Devletleri’li yetkililerin kendisinden özür dilemediklerini ifade eden Bazzoni, pandemi nedeniyle zati güç vaziyette olan bir şirket sahibi olarak hesaplarının dondurulmasının kendisi için “kâbus gibi” olduğunu ifade etti.

Türkiye Elektrik Kurumu YANLIŞ OLAY DEĞİL

Washington Post, Amerika Birleşik Devletleri Hazinesi’nin yeniden İtalya’nın Sardunya Adası’nda bulunan bir grafik tasarım işletmesinin sahibi olan bir başka Alessandro Bazzoni’yi de “yanlışlıkla” yaptırım listesine aldığını yazdı. Hazine’nin web sitesinde yer alan yaptırım listesinin 31 Mart tarihli aktüellenmiş halinden her iki İtalyaadının da silindiği görülürken, bir Hazine yetkilisi Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, departmanın iki şirket sahibine ad eşliği nedeniyle yanlışlıkla yaptırım uyguladığını fark ettiğini söyledi.

Maduro’yu hedeflemişti

Trump yönetimi, 2019’da yolsuzluk, insan hakları ihlalleri ve 2018 tercihine şike karıştırmakla yargıladığı Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu istifaya zorlamak emeliyle Venezuela’nın devlet petrol firmayı Petroleos de Venezuela’ya PDVSA yaptırımlar uygulamıştı. Trump da, Beyaz Saray’daki son gününde, PDVSA’ya bağlı petrol şirketleri ve fertlere yaptırım uygulanmasını onaylayan evrakı imza atarak yürürlüğe sokmuştu.

İtalyan pizzacıya ‘Trump’ yaptırımı