'İtalyan Robinson Crusoe' 32 yıldır tek başına yaşadığı adadan ayrılıyor

'İtalyan Robinson Crusoe' 32 yıldır tek başına yaşadığı adadan ayrılıyor

İtalya'da bir ıssız adada tek başına yaşayan "Robinson Crusoe" lakaplı Mauro Morandi, senelerdir sürdürdüğü gayrete son vererek adadan dağılacağını açıkladı.

Sardinya'ya bağlı Budelli adasında 32 yıldır tek başına yaşayan Morandi, yetkililerin kendisini adadan çıkarma mücadelelerine senelerdir katlanıyordu. "Budellili Robinson Crusoe" olarak anılan Morandi sonunda dün Facebook'ta yayımladığı iletisinde pes ettiğini söyledi.

Adada sürüklediği resimleri sosyal medyada paylaşarak namını İtalya dışına taşıyan, hakkında evraksallar yapılan 81 yaşındaki Morandi dünkü iletisinde şunları söyledi:

"Takribî 20 yıldır beni buradan yollamak isteyenlere karşı çaba veriyorum. Ama artık usandım, gideceğim. Budelli'nin gelecekte de benim 32 yıldır yaptığım gibi korunmasını umuyorum."

İtalya'nın Modena kentinden olan Mauro Morandi, 1989'da çıktığı bir yolculukta katamaranı bozulunca kazara Budelli adasını keşfetmiş. Modena'da beden eğitimi hocalığı yaparken şehir yaşamını terk edip Polinezya adalarına yerleşmek için çıktığı yolculuğu böylece Budelli adasında son bulmuş.

İtalyan Robinson Crusoe 32 yıldır tek başına yaşadığı adadan ayrılıyor

Budelli adasında yaşayan tek şahıs olan isme bekçisi, birkaç gün sonra emekli olarak adadan dağılacağını söyleyince Morandi Polinezya tasarılarından bırakıp Budelli'ye yerleşmiş.

O tarihten bu yana yetkililer bir hayli kere adada yasa dışı olarak bulunduğu bahanesiyle Morandi'yi adadan tahliye etmeye çalıştı. Ancak sosyal medyadaki paylaşımlarının da sayesinde büyük bir takipçi kitlesine sahip olan Morandi, her seferinde imza kampanyaları gibi yardım şovlarıyla adada kalmayı muvaffak olabildi.

Pembe kumlu plajları, el dokunmamış tabiatıyla İtalya'nın en hoş adalarından biri kabul edilen Budelli, geçen senelerde satışa çıkarılınca büyük tepki sürüklemiş, sonunda isme kamulaştırılarak 2016'da milli park bülten edilmişti. La Maddalena Milli Parkı'na dahil edilen Budelli'de hali hazırda plajda yürümek, kıyıda yüzmek yasak. Adaya ancak teknelerle günübirlik olarak girişine izin verilen turistler sahilde değil bir patikada yürüyebiliyor.

Mauro Morandi, Budelli'de "bekçilik" yaptığı seneler süresince bu patikayı arınmak, ziyarete gelen turistlere adanın ekosistemiyle alakalı bilgi vermek gibi işler de yapmıştı. Yetkililerse Morandi'nin kaldığı bekçi kulübesinde izinsiz olarak farklılıklar da yaptığını öne sürüyordu.

İtalyan Robinson Crusoe 32 yıldır tek başına yaşadığı adadan ayrılıyor

65 BİNDEN FAZLA TAKİPÇİSİ VAR

Adada sürüklediği resimleri Instagram'da paylaşan Morandi'nin 65 binden fazla takipçisi bulunuyor. Takipçileri, adadan dağılacağını açıklaması üzerine Morandi'ye "Neden İtalya'da iyi bir şey yapan insanlara karşı çıkılıyor?", "Yaşamın süresince sahili gözettin, teşekkürü bu mu! Bu bütün bir haksızlık" gibi yardım iletileri yazdı.

"Budellili Robinson Crusoe" Mauro Morandi ise Budelli yakınlarındaki La Maddalena adasında bir apartman dairesine taşınacağını ama hayat stilini pek değiştirmeyeceğini söyledi:

"Kasabanın dışında yaşayacağım, yalnızca alışveriş için kasabaya gideceğim, geri kalan zamanda kendi başıma olacağım. Yaşamım çok da değişmeyecek. Yeniden denizi göreceğim."