İttifak derse aday olurum

İttifak derse aday olurum

‘Kuvvetlendirilmiş Parlamenter Sistem’le alakalı metin hazırlandığını belirten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “O metin ilerliyor. Her partiden bir genel başkan yardımcısı o mevzuda çalışıyor”…

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?” sualine “İttifak derse ki, ‘Aday olacaksın’, oluruz o zaman. Bu ittifakın kendi içinde konuşacağı bir hadise” dedi. Kılıçdaroğlu, Yeniçağ TV’de gazeteci Orhan Uğuroğlu’nun suallerine şu cevapları verdi:

DAHA NE KADAR TAHKİM?

Bahçeli’nin 100. senede 100 maddelik tüzük öneriyi Bunların hiçbir anlamı yok. Ne diyor Bahçeli, ‘efendim tek şahsiyet hükümet idaresini tahkim etmemiz gerekli’ diyor. Daha ne kadar tahkim edeceksiniz? Vermediğiniz ne kaldı? Bahçeli’nin açıklamalarında özellikle milliyetçi ve Türkçülük vurgusu var. AK Parti zamanında karşıydı bu vurguya ‘Her türlü milliyetçiliği ayaklarımın altına aldım’ diyordu ama şimdi söyleyemez. Bahçeli’ye mahkûm durumda. Şimdi o sözün ‘M’sini dahi söyleyemez. Bunlar tamamen gündem değiştirmeye müteveccih, hiçbirisine haysiyet etmemek gerekiyor.

52’NCİYE DE OLUR

Tüzük’da en fazla iki kere aday olma koşulu var. Erdoğan 2023’te aday olabilir mi? Peki buna kararı kim verecek? Yüksek Tercih Heyeti’nun Yüksek Seçim Kurulu bağımsız bir istemi var mı, yok. 51 kere tercihe girse, Yüksek Seçim Kurulu ‘52’nci sefer girebilir’ diye karar alır. Oraya kendi yandaşlarını seçtikleri bireyleri evvel çağırıyor. Tüzük askıda zati. Hangi tüzük? Kim karar verecek? Tüzük şu anda rafa kaldırılmış gidişatta.

Tercihte cumhurbaşkanı adayı mısınız? Bizim halk ittifakımız var. İttifak ile istişare yapmadan doğru olmaz bu. İttifak derse ki, ‘Aday olacaksın’, oluruz o zaman. Bu ittifakın kendi içinde konuşacağı bir hadise. Evvel biz ‘Kuvvetlendirilmiş Parlamenter Sistem’den ne kavrıyoruz kamuoyu ile paylaşmak zorundayız. O metin ilerliyor. Her partiden bir genel başkan yardımcısı o mevzuda çalışıyor. Ortaya bir metin çıkar, kamuoyu ile paylaşılır.

KARAR ANA OYUNCULARIN

İttifak partilerini kuvvetlendirecek misiniz? Ben isterim ama buna karar verecek olan ittifakın ana oyuncuları. Ben tek başına karar veremem. Ben isterim ki ittifak güçlü olsun, daha yeni oyuncular gelsinler, aynı şeyleri paylaşıyorsak, aynı mevzuda çaba ediyorsak, Türkiye’nin huzuru için çaba edilecekse biz isteriz.

BAHÇELİ İZİN VERMEZ

Erdoğan kuvvetlendirilmiş parlamenter sistem teklifi getirse ne dersiniz? Erdoğan öyle bir teklif ile gelmez. Erdoğan tutsak alınmış gidişatta siyaseten. Bahçeli asla ona izin vermez. Yazdı 100 maddelik tüzük, onu da yollayacak AK Parti’ye, ‘Buna göre yap arttayız’ diyor. Bugün açıklamasını yaptı, prensipleri koymuş durumda. Bildiriyi de bugün yarın yapmış olacak.”

İFTARI TAKSİCİLERLE YAPTILAR

İttifak derse aday olurum

Kemal Kılıçdaroğlu dün Ankara Balgat’ta bir taksi durağında, taksicilerle iftar sofrasında buluştu. Kılıçdaroğlu’na Megakent Belediye Başkanı Mansur Yavaş eşlik etti.

YEŞİL UZLAŞMA ÇAĞRISI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin Yeşil Uzlaşma kapsamında hareket etmediği takdirde, 2-3 sene sonra ülkeye maliyetinin 2 milyar Euro olacağını belirterek, “Ben görüyorum; sanayici görüyor ama bu devleti idareyenler görmüyor” dedi. CHP Enerji ve Altyapı’dan mesul Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın’ın hazırladığı ‘Enerjide Yeşil Mutasyon’ kitapçığına giriş yazısı yazan Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

DÜNYA YALNIZCA BİZE AİT DEĞİL

“Bugün tüm dünya ‘Yeşil Ekonomi’ diyor. Biz de ‘Yeşil Uzlaşma’ diyoruz, hep beraber tabiatı gözetmek için, insanlığı gözetmek için; tam kainatı, canlıları gözetmek için. Şayet ‘Yeşil Uzlaşma’ kapsamında hareket etmezsek, fazla değil, 2-3 sene sonra Avrupa’ya yolladığımız her mülke vergi konacak. Bunun Türkiye’ye maliyeti 2 milyar Euro olacak. Hiç kuşkunuz olmasın, arkadaşlarımız ile beraber kuracağımız iktidarın öncelikli amaçlarından biri de bu mevzuda süratle adım atmak olacaktır. Türkiye, modern dünyanın bölmez bir parçasıdır. Saray iktidarının bu mevzu üzerinde yarattığı sis perdesini kaldıracağız.” Rifat BAŞARAN / ANKARA