İYİ Parti lideri Meral Akşener: Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusu elbette hakkıdır

İYİ Parti lideri Meral Akşener: Kılıçdaroğlu'nun adaylığı konusu elbette hakkıdır

İYİ Parti lideri Akşener, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığı münazaralarına ait ilk kere konuştu. Akşener "Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı mevzusu elbette hakkıdır,…

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, geçtiğimiz hafta yaptığı bir açıklamada "Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu'dur" demiş ve müzakerelerin fitilini ateşlemişti

CHP lideri Kılıçdaroğlu ise kurmayını "Tezci ve zamansız davranmakla" yargılamıştı.

 AKŞENER İLK KERE KONUŞTU

Ulus İttifakı'nın ortaklarından İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener de "Kılıçdaroğlu'nun adaylığı" münakaşası için ilk kere konuştu.

Elazığ'dan araba vapuruyla geldiği Tunceli'nin Pertek ilçesinde esnaf ziyaretinde bulunup yurttaşlarla sohbet ettikten sonra bir çay bahçesinde gazetecilerin suallerini cevaplayan Akşener, mevzuyla alakalı bir gazetecinin sualine şu biçimde cevap verdi;

"Sayın Kılıçdaroğlu'nun adaylığı mevzusu elbette hakkıdır, elbette saygı dinlenmesi gereken bir vaziyettir. Ben CHP'nin, başka bir deyişle ana muhalefet partisinin genel başkanının cumhurbaşkanı adaylığına dair dostlarının böyle bir davranışının ve arzının olmasını saygıyla karşılarım. Burada bir başka politik partinin genel başkanı olarak laf söyleme hakkını kendimde bulmam. Dolayısıyla o mevzuda bir yorum yapmamızda ayıptır. Bunu bir kenara koyduk mu? Ben kendimle alakalı görüşebilirim. Türkiye'de cumhurbaşkanlığı adaylığı kesin olan bir kişi var. Cumhur ittifakının adayı Sayın Recep Tayyip Erdoğan. Aday duyuru eden kimdir? Sayın Bahçeli. Şimdi bir şey yapılıyor, kumpaslı olarak Ulus İttifakı'nın adayı kimdir mevzusu çok merak ediliyor. Siz basın üyeleri de haklı olarak çok merak ediyorsunuz." 

İYİ Parti lideri Meral Akşener: Kılıçdaroğlunun adaylığı konusu elbette hakkıdır*Meral Akşener'e ziyaretinde CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu ve partililer eşlik etti. 

Akşener, basın açısından da bu mevzunun ehemmiyetli olduğunu ifade ederek, laflarını şöyle sürdürdü:

"O kadar kolay bir şey ki bu. Ulus ittifakı kaç partiden oluşuyor? İki partiden. Biz 31 Mart'ta CHP ve İYİ Parti ittifak yaptık, 31 Mart İttifakı'nın sonucunda biz İstanbul, Ankara, Antalya ve Adana'yı kazandık. Bu belediye başkanları kimindi. Elbette CHP'nin belediye başkan adaylarıdır. Ulus İttifakı'nı kurduğumuz için aynı zamanda Ulus İttifakı'nın da iki partisinin de belediye başkan adaylarıdır. Tekerrür söylüyorum CHP'nin aday gösterdiği bizim de desteklediğimiz bireylerdir. Şimdi ilerleyen zamana bakayım. Çok eksantrik bir şekilde iki belediye başkanımızın anket şirketleri tarafından kumpaslı olarak cumhurbaşkanı adaylığı mevzusunda onların adlarının denetlendiklerini gördük. Sayın Kılıçdaroğlu ve benim de o arada sorulduğumuzu gördük. Tam bu fotoğrafın içinde hepinize çok merak ettiğiniz için ben çıktım bir şey söyledim dedim ki, biz bu ucube sistemden Sayın Erdoğan sorunu değil, bu partili cumhurbaşkanlığı sandalyesine her kim oturursa otursun aynı bu gelinen nokta gibi olur. Biz sisteme karşıyız başka bir deyişle partili cumhurbaşkanlığı sistemine karşıyız. İttifakımızda bu istikamettendir."

PARLAMENTER SİSTEM VURGUSU

Partili cumhurbaşkanlığı sistemini ortadan kaldırmanın yolunun cumhurbaşkanlığını kazanmaktan geçtiğine işaret eden Akşener, "O sebeple tekerrür söylüyorum iyileştirilmiş, kuvvetlendirilmiş parlamenter sisteme geçişin yolu cumhurbaşkanlığını kazanmaktır. Bunun yolunda Türkiye'nin önünü tıkayacak bir birey olmayacağım dedim. Kendi adıma konuştum hala ordayım. Ama biz 24 Haziran'a CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti olarak gittik ama 31 Mart'a yalnızca CHP ve İYİ Parti olarak gittik. Ulus İttifakı nasıl olacak, biliyor muyuz, hayır. Kimler dahil olacak, partiler anlamında soruyorum. Biliyor muyuz, hayır. Yalnızca öğrenilen iki parti var, 31 Mart'ta muvaffak olmuşuz. 31 Mart ehemmiyetli bir projedir. İstanbul ve Ankara'nın alınamaz denilen iki şehrin alındığı bir projedir. Şimdi ne var, Ulus İttifakı kaç partiden oluşacak, onu öğreniyor muyuz, hayır. Ben İYİ Parti Genel Başkanı olarak öğrenmiyorum. Siz CHP milletvekilleri olarak biliyor musunuz, öğrenmiyorlar. Bu telaşı kavrayabilmiş değilim." diye konuştu.

Akşener, cumhurbaşkanlığı adaylığına Gelecek Partisi ve Deva Partisinin genel başkanlarının da aday olup olmadığını bilmediğine sözlerine ilave etti.