İzmir için 'orman yangını' uyarısı: Önümüzdeki 3 gün tehlikeli

İzmir için 'orman yangını' uyarısı: Önümüzdeki 3 gün tehlikeli

İzmir'in Çeşme ilçesinde 2 ayrı noktada çıkan makilik ve orman yangınları, havadan ve karadan müdahale ile ikinci günde söndürüldü. Rüzgarın dominant olduğu bölgede soğutma çalışmaları sürerken İzmir

Karaköy mevkisindeki Alaçatı Barajı yakınlarındaki makilikte, 13 Temmuz'da saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Daha Önceki İzmir yolu kenarında Taşlıtepe Devlet Ormanı'nda, Orman Genel Müdürlüğü'ne ve bir şahsa ait 2 hektarlık makilikte çıkan yangın, rüzgarın da tesiriyle kısa müddette dağıldı.

Alevlerin tehdit ettiği İzmir-Çeşme otobanı tedbir emeliyle trafiğe kapatıldı, sürücüler Zeytinler gişelerinden İzmir-Çeşme daha önceki yoluna yönlendirildi. Yangınla alakalı 7 birey nezaretine alındı. Kuşkululardan 5'i ifadelerinin ardından özgür vazgeçildi. Öbür 2 şahsın ise harekâtları sürüyor.

AYNI GÜN 2'NCİ YANGIN

Karaköy mevkisindeki alevleri söndürme çalışmaları sürerken, aynı gün saat 18.00 sıralarında bu defa Ovacık Mahallesi'nde orman yangını çıktı. Takımlar, buradaki yangına da 2 dakika içerisinde ilk müdahaleyi yaptı. Ovacık Mahallesi'ndeki 2 sitede oturanlar, önlem emelli tahliye edildi.

Takımlar, gece süresince hem Karaköy mevkisinde hem de Ovacık'taki yangınlara müdahale etti. Havadan ve karadan müdahale ile yangınlar dün sabah saatlerinde hakimiyet altına alındı. Her iki yangında toplam 120 hektarlık makilik ve ormanlık alan hasar gördü.

Alevlerin yine canlanmaması için her iki bölgede de soğutma çalışmalarının sürdüğü bildirildi.

İzmir için orman yangını uyarısı: Önümüzdeki 3 gün tehlikeli

VALİDEN 'YANGIN' İHTARI

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger de muhtemel yangınlara karşı uyararak "Kıymetli İzmirliler; Meteoroloji Genel Müdürlüğü bilgilerine göre, bugünden başlayarak önümüzdeki 3 gün süresince İzmir ve etrafında meteorolojik açıdan orman yangını riski öngürülmektedir. Lütfen, yangına mahal verecek her türlü eylemden sakınalım, ciğerlerimiz yanmasın" dedi.