İzmir mitingine ‘CHP, HDP’ye dönüşüyor’ eleştirisi

İzmir mitingine ‘CHP, HDP’ye dönüşüyor’ eleştirisi

İzmir’de tertip edilen ‘Demokrasi için Bir Soluk’ mitingine HDP’lilerle beraber katılan CHP takımına yoğun tenkit geldi.

İZMİR’de, içinde HDP’nin de bulunduğu ‘İzmir Emek ve Demokrasi Eforları’, 8 Temmuz Perşembe günü Gündoğdu Alanı’nda ‘Demokrasi için bir soluk’ sloganıyla miting tertip etti. Mitinge, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, HDP milletvekilleri, İzmir Megakent Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir Şehir Başkanı Deniz Yücel, CHP’li ilçe belediye başkanları, EYT’liler, CHP şehir teşkilatı ve milletvekilleri, Halkevleri, Emek Partisi, TÖP, TİP, DİSK, KESK, TMMOB, Türk Tabipleri Birliği, İzmir Barosu, ÇHD, ÖHD, Alevi Bektaşi Federasyonu, İzmir Kent Konseyi gibi çok rakamda politik parti ve müessese katıldı. HDP İzmir şehir binasında öldürülen Deniz Poyraz’ın annesi Fehime Poyraz da mitinge katıldı. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar ile İzmir Megakent Belediye Başkanı Tunç Soyer, mitingde birer konuşma yaptı.

‘DAVANIN NETİCESİNİ GÖRSÜNLER’

Pervin Buldan, “Gelsinler HDP’ye açtıkları davanın neticesini burada, İzmir Gündoğdu Alanı’nda görsünler. Görsünler ki HDP’nin adliye hollerine ve cezaevlerine sığmadığını kavrasınlar” diye konuştu.

İzmir mitingine ‘CHP, HDP’ye dönüşüyor’ eleştirisi

‘CEVABI İZMİR’DE VERİYORUZ’

Mithat Sancar da şunları söyledi: “Gün demokratik cumhuriyeti beraber kurma günüdür, gün karanlıklarda fısıldaşmanın değil, gün ışığında gür sesle bağırmanın günüdür.”

‘SONUNA KADAR BİRLİKTEYİZ’

Soyer de yaptığı konuşmada “Yola çıkarken çok ses, çok renk, çok soluk demiştik. Hep birlikte omuz omuza daha hoş bir memleket kurmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Enerjimiz yerinde, eforumuz, gücümüz yerinde, sonuna kadar hep birlikteyiz” dedi.

‘CHP’LİLER DE KAYGIYLA İZLİYOR’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ İzmir’deki mitinge sert tepki gösterdi. Dağ, şunları söyledi: “İzmirliler bu mitinge hiçbir biçimde çoğulcu bir destek vermemiş, bu mitingi sindirememiştir. CHP kendini muhafaza ettiği bir ittifak değil, HDP’leşme ve HDP’ye dönüşme gibi bir süreç yaşıyor. CHP’ye rey vermiş yurttaşlarımızın da bu vaziyeti endişeli gözlerle izlediklerine tanık oluyoruz.”

AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan, Twitter hesabından, “Terör örgütü ele başına serbestlik istendiği bir mitingde İzmir Belediye Başkanı ve CHP İzmir Şehir Başkanı en önde yer alıyor. Kuva-yı Ulusala ruhu mu demiştiniz?” ifadelerini kullandı. ◊ ANKARA