İzmir'de 1500 yıllık mozaik bulundu! 'Ulaşılması çok zor bir bölge'

İzmir'de 1500 yıllık mozaik bulundu! 'Ulaşılması çok zor bir bölge'

İzmir'in Aliağa ilçesindeki firari kazı harekâtında takribî 1500 senelik mozaik ile beraber Roma yarıyılında inşa edilmiş bir manastır bulundu. Sarmaşık motifleriyle süslenmiş yapıtın üstündeki,…

Şehir Jandarma Komutanlığı takımları, vasıtayla erişim ihtimalinin bulunmadığı dağlık alanda firari kazı yapıldığı ihbarı üzerine çalışma başlattı. Belirtilen adrese harekât tertip eden takımlar, toprağın takribî 2 metre altındaki tarihi viraneleri çıkarmaya çalışan 2 bireyi tuttu.

Jandarmanın bilgilendirmesi üzerine İzmir Arkeoloji Müzesi uzmanları bölgede tahlil yaptı. Çalışmalar sonunda, Roma yarıyılına ait manastır enkazı ve dünyada eşine az tesadüfüldüğü belirtilen 1500 senelik mozaik tespit edildi, bölge koruma altına alındı.

ÜSTÜNDEKİ YAZI DİKKAT ÇEKTİ

Sarmaşık motifleriyle süslenmiş yapıtın üstündeki, mozaiği "kilisenin ihtiyar kuruludan bir erkeğin ailesinin esenliği için yaptırdığına" ait yazı dikkati çekti.

Mozaikler, çalışmaların ardından müzeye götürülecek. Manastır için de ayrı bir çalışma yapılacak.

"ERİŞMESİ ÇOK GÜÇ BİR BÖLGE"

İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürü Hünkar Keser, Anadolu Ajansı muhabirine, bölgenin patentli alan olduğunu söyledi.

Jandarmanın bölgede firari kazı yapanları tuttuğunu ve kendilerine de bilgi verdiğini anlatan Keser, "Burası dağlık bir bölge ve erişmesi çok güç. Jandarmanın ihbarı üzerine uzmanlarımızla alana geldik. Taban mozaiklerini tespit ettik. Burası manastır olarak kullanılmış ve bazilikası var." diye konuştu.

İzmirde 1500 yıllık mozaik bulundu Ulaşılması çok zor bir bölge

Yapıtin arkeolojik açıdan büyük ehemmiyet taşıdığını ifade eden Keser, buradaki harekâtların ardından mozaikleri müzeye taşıyacaklarını dile getirdi.

Manastırın 4. asır ila 14. asırda kullanıldığını varsayım ettiklerini anlatan Keser, "Burada bulunan mozaikler arkeolojik açıdan çok bedelli. Patika yollardan traktörle gelinebilecek bir noktada yer alıyor. Bu bir kâinatsal kültür varlığı ve ender tesadüfülen bir yapıt. Gözetmesini sağlayıp lüzumlu yazışmaları yaptıktan sonra taban mozaiğini alıp müzeye taşıyacağız. Gösterdikleri hassasiyet için güvenlik eforlarına çok teşekkür ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Hünkar Keser, uzmanların bölgede daha ayrıntılı tahlil başlatacağına sözlerine ilave etti.