İzmir'de 18 yaşından küçüklere otobüs ve uçak bilet satışı yasaklandı

İzmir'de 18 yaşından küçüklere otobüs ve uçak bilet satışı yasaklandı

İzmir'de, 18 yaşından miniklere otobüs terminalleri ve hava yolları acentelerinden bilet satışının yapılamayacağı bildirildi.

Şehir Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, ailesinin veya müessesenin bilgisi dışında konuttan ve yurtlardan kaçan, kayıp olan çocuk ve gençlerin başlarına gelebilecek, ileride hayatlarını negatif etkileyebilecek hadiselerin yasaklanması, izinsiz şehir dışına çıkmaların önüne geçilmesi, ailelerdeki kayıp çocuk infialinin yaşanmasının yasaklanması emeliyle yeni bir tertip etmeye gidildi.

Buna göre, şehirlerarası otobüs terminallerinde, hava yolları acentelerinde ve bilet satış noktalarında 18 yaşından miniklere bilet satışı yapılamayacak.

Ayrıca, 18 yaşından ufakların seyahatleri için yanlarında velisi, vasisi veya kanuni temsilcisi bulunmadan yalnız başına bilet arz etmeleri halinde bağlantı taşıtları ile iletişime geçilerek çocuğun yapmak istediği seyahate ait bilgilerinin olup olmadığı teyit edildikten ve bu vaziyet zabta bağlandıktan sonra bilet satışı yapılabilecek.

18 yaşından ufakların yalnız başına bilet arz etmelerinden velisi, vasisi veya kanuni temsilcisinin seyahatten bilgisi olmadığının tespit edilmesi halinde ise kolluk güçleri bilgilendirilecek.

İzmir'de veya gideceği şehirde talebe olduğunu kanıtlayan 18 yaşından miniklere ise belge gösterdiğinde bilet satışı yapılabilecek.