İzmir'de 900 bin dolarlık Bitcoin vurgununda flaş gelişme

İzmir'de 900 bin dolarlık Bitcoin vurgununda flaş gelişme

İzmir'de piyasa kıymeti yaklaşık 900 bin dolar olan Bitcoin dolandırıcılığı yapan 3 kuşkulu, 7,5 aylık teknik ve fiziki takibin ardından yakalandı. Adliyeye hoşlank edilen kuşkululardan 1'i…

İzmir Şehir Emniyet Müdürlüğü Siber Kabahatlerle Gayret Şube Müdürlüğü'nü geçen ekim ayında arayan İ.K, Türkiye'de faaliyet gösteren bir kripto para firmasında bulunan 15 Bitcoin'in çalındığını ihbar etti. Soruşturmada kuşkuluların oltalama yöntemi ile gerçek kripto para firmasının internet sitesine çok yakın URL adresleri ile sahte site oluşturdukları, satın aldıkları reklam hizmeti ile oluşturdukları sahte siteyi internet arama motorunda üst sıralara çıkarıp,  sahte site ile alıcıların kullanıcı bilgilerini elde ettikleri belirlendi.  Kuşkuluların ele geçirdikleri bu bilgilerle alıcıları telefonla arayarak kripto para firmasından teknik destek emeliyle aradıklarını belirterek, hesaplarını boşalttıkları ortaya çıktı.

Kuşkuluların, kabahatten elde ettikleri kripto paraları izlerini kaybettirmek emeliyle çok rakamda cüzdan değiştirdikten sonra  kendilerine ait kripto para hesapları ve banka hesaplarına aktardıkları tespit edildi. Aynı kuşkuluların en az 14 kişinin kripto paralarını çaldıkları, yalnızca İ.K.'den çaldıkları Bitcoin'in kıymetinin geçen ekim ayında yaklaşık 900 bin dolar olduğu belirtildi. 7,5. aylık teknik ve fiziki takibin ardından kimlikleri belirlenen kuşkulular, N.A., D.A., ve G.A. gözaltına alındı. İfadelerinde kendilerine yöneltilen yargılamaları kabul etmeyen kuşkulular adliyeye hoşlank edildi. Kuşkululardan N.A., tutuklanırken, öteki kuşkululardan  D.A. ve G.A ise özgür bırakıldı.