İzmir'de deniz salyası görülme ihtimali var mı? Belediye Başkanı Tunç Soyer yanıt verdi

İzmir'de deniz salyası görülme ihtimali var mı? Belediye Başkanı Tunç Soyer yanıt verdi

Marmara'nın kâbusu olan ve temizlenmesi için seferberlik başlatılan müsilaj Karadeniz'de de minik çapta görülmüştü. Ege'de de deniz salyası görülecek mi sorusuna cevap İzmir Megakent Belediye…

İzmir Megakent Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu'nun BASİFED çevrim içi toplantısına katılan Soyer, azaların sorularını cevapladı.

Soyer, müsilaj konusunun gündeme gelmesiyle değişik üniversitelerdeki bilim insanlarından rapor istediğini, gelen ilk bilgilerin İzmir için vicdanlara su serptiğini kaydoldu.

Denizlere verilen arıtma sularının, ileri biyolojik arıtma tesislerinden çıkması halinde denizin ekolojik dengesinin etkilenmediğini, olumsuz bir tablo olma ihtimalinin bulunmadığının aktarıldığını ifade eden Soyer, Narlıdere ve Çiğli'de ileri biyolojik arıtma tesislerinin olduğunu, körfezin temizlenmesiyle alakalı da yağmur syat-pis su ayrıştırma kanalları imal işinin devam ettiğini anlattı.

Pislenmedikçe körfezdeki sirkülasyonun denizi arınabildiğini aktaran Soyer, "Biz arınmaya devam ettikçe, kirlenmesinin önünü kestikçe bu bela, facia bizden uzak duracak. İçiniz ferah olsun, ilk aktarılan bilimsel bilgiler bu trajedinin bizden uzak olduğunu gösteriyor. Natürel ki rahatlamayacağız." ifadelerini kullandı.

"EN BÜYÜK SIKINTI TRAFİK"

Soyer, İzmir'in en büyük sıkıntısının trafik olduğunu bildiklerini belirterek, "İzmir'de 17 günlük kapanmanın ardından ana atardamarlardaki vasıta sayısı, geçtiğimiz senenin aynı yarıyılına göre yüzde 111 arkasıydı." bilgisini paylaştı.

İzmirde deniz salyası görülme ihtimali var mı Belediye Başkanı Tunç Soyer yanıt verdi

Bisiklet ve yaya erişimini artırmaya çalıştıklarını dile getiren Soyer, lastik tekerleklilerden muhtemel olduğu kadar sıyrılıp, çok daha yoğun bir şekilde metro, hafif raylı sistem, deniz ve bisiklet erişimini özendirmek, trafiğin yükünü buralara kaydırmak zorunda olduklarını vurguladı.  

Marmara Denizi'nde müsilaj pakliği seferberliğidaha fazla video için