İzmir'de hasta yakını doktora dehşeti yaşattı

İzmir'de hasta yakını doktora dehşeti yaşattı

İZMİR'de Menemen Devlet Sağlık Kurumu'nde misyonlu pratisyen Dr. Mir Nayim Kiyan, 'adli vaka girişi' yaptığı hastanın abiyi İbrahim D.'nin yumruklu hamlesine uğradı. Önlüğü yırtılıp, kaburgasında çatlak

Vaka, 5 Mayıs günü saat 15.00 sıralarında Menemen Devlet Sağlık Kurumu Acil Servisi'nde alana geldi. İran uyruklu Cinsk yurttaşı Dr. Mir Nayim Kiyan'ın misyon yaptığı sırada acil servise İbrahim D. ile kardeşi K.D. geldi. K.D.'nin burnunda ve yanak kemiklerinde kırıklar tespit eden Kiyan, vaziyetten şüphelenerek 'adli vaka girişi' yaptı. Bunu bilen İbrahim D., adli vakaya çevirdiği gerekçesiyle Kiyan'a haykırmaya başladı. Kiyan ise vaziyetten şüphelendiği için bu kararı verdiğini söyledi. İbrahim D., başka bir hastaya bakmaya giden Kiyan'ı yumrukladı. Bu sırada öbür sağlık çalışanları araya girdi, 'beyaz kod' ihtarı verildi. İbrahim D., sağlık kurumuna gelen polis tarafından nezaretine alındı. İbrahim D., emniyetteki harekâtlarının ardından beğenk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece adli kontrol koşuluyla özgür bırakıldı.

'ÖNLÜĞÜM YIRTILDI, KABURGAM ÇATLADI'

Hukuki olarak hakkını sonuna kadar arayacağını belirten Dr. Kiyan, "Hastanın vaziyetinden şüphelendim ve adli vakaya çevirdim. Kendisi bana haykırmaya başlayınca, bunun sebeplerini de anlattım. Başka bir hastaya bakmaya gittiğim sırada yumruk yedim ve anlık şuur kaybı yaşadım. Bu haldeyken İbrahim D., kafama, suratıma, göğüs kafesime yumruk atmaya devam etti. Darbe sebebiyle kaburgam çatladı. Doktor önlüğüm de yırtıldı. Kendisinden şikayetçi oldum. Ancak adli kontrol koşuluyla özgür bırakıldığını bildim. Bu saldırgan ceza alana kadar hukuki olarak haklarımı kullanacağım" dedi.

'HİÇBİR ŞEY OLMAMASI SIZIMIZA GİDİYOR'

İzmir Doktor Odası Başkanı Prof. Dr. Süleyman Kaynak da, "Sağlıkta şiddet ne yazık ki gün geçtikçe çoğalmaya devam ediyor. Günde yaklaşık 80 ortamında sağlık çalışanlarına şiddetle alakalı olarak kolluk kuvvetlerine ihbar gidiyor. Bu çok yüksek bir sayı. Ancak 2021'de adliyeye intikal eden yaklaşık 3 bin dosyanın ise sadece binde 8'inde tutuklama olmuş. Bu ise çok düşük bir sayı. Bu kararlar, hekimler istediğinizi yapmazsa, 'Darp edin' demektir. İnsanlar, yoğun bakım servislerine kadar silah ve bıçaklarla giriyor. İşin sonunda hiçbir şey olmaması da sızımıza gidiyor. Bunun önlenmesi içinse bir şey yapılmıyor. Çok ve acil ihtiyatlar alınmadığı takdirde, sağlıkta şiddet artarak devam edecek" diye konuştu.