İzmir'de hastanede dehşet! Makasla kovalayıp yumrukladı...

İzmir'de hastanede dehşet! Makasla kovalayıp yumrukladı...

İzmir'de bulunan Tepecik Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Acil Servisi'ne gelen İ.P., bıçakla yaralandığını söyleyince asistan hekim Mustafa Tokmak da yarasını arınıp, dikiş atmak istedi. İlk…

Tepecik Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Acil Servisi'ne 16 Mayıs sabahı gelen İ.P., bıçakla yaralandığını söyledi. Asistan hekim Mustafa Tokmak da İ.P.'nin yarasını arınarak, dikiş atmak istedi. Harekât anında İ.P.'nin çok fazla hareket etmesi üzerine Tokmak, ihtarda bulundu. İddiaya göre buna hiddetlenen İ.P., dikiş makasını kapıp, Tokmak'ı kovalamaya başladı. Hemşirenin araya girmesi üzerine elindeki makası düşüren İ.P., Tokmak'a yumruk atarak, kaçtı. Vaka sonrası Tokmak, İ.P.'den davacı oldu. Polis, saldırganı tutmak için çalışma başlattı.

'NÖBETİMİN BİTMESİNE KARŞIN KALDIM'

Vaka anını anlatan asistan hekim Mustafa Tokmak, "Travma kısmındaydım ve 07.30 sıralarında bıçaklanma şikayetiyle sedyeyle hasta getirildi. İlk bakışta ayağının içinde bıçak yarası gördüm. Zorunlu muayeneleri istedikten sonra hastayı tomografiye yönlendirdim. Personel hastayı götürüp, getirdikten sonra hastanın çok geçimsiz olduğunu ve bu sebeple filmin bütün olarak çekilip çekilmediğinden emin olamadıklarını söylediler. Sonrasında hastayı sedyeye alıp, ikinci bakısını yaptım. O sırada 5-6 yüzeysel kesisi olduğunu gördüm. Saat 08.00 olunca görev devri yaptık ancak mesaim bitmesine karşın kesileri diktikten sonra gideceğimi söyledim.İzmirde hastanede dehşet Makasla kovalayıp yumrukladı...
Dikim işlemini yaparken hasta çok fazla hareket ediyordu. Ben de kendisine sakin olması gerektiğini, bu biçimde devam etmesi gidişatında düzgün dikemeyeceğimi söyledim. O da bunun üzerine bana haykırmaya başladı. 16 saatlik uykusuzluk ve gün içindeki bitkinliğin de tesiriyle ben de sesimi yükselttim. Sesleri dinleyen bir dostum da yanımıza gelmişti. O sırada hasta sedyeye çıktı" diye konuştu.

'MAKAS ELİNDEN DÜŞÜNCE YUMRUKLADI'

Saldırganın elindeki makasla acil kısmında kendisini kovaladığını söyleyen Tokmak, "Yanımıza gelen dostum bana hasar vermemesi için onu azıcık itti. Üzerime doğru kazançken sedyenin fobiliğine takılıp yere düştü. Bu sırada onu sakinleştirmeye çalışınca sol elinde dikiş attığımızda kullandığımız makası gördüm. Yakalayıp düşürmeyi sınadım ancak galibiyetli olamayınca kaçmaya başladım. Makası gören herkes kaçışmaya başladı. Bir hemşire dost, saldırgana sarılarak onu yere düşürdü. Tekerrür kurtularak üzerime gelmeye başladığında makasın düşmüş olduğunu gördüm. Gelip yumrukladı. Hemşire dosta vakadan sonra neden kendisini tehlikeye attığını sorduğumda 'Nereye kadar kaçabilecektin?' dedi.

'CAYDIRICI CEZALAR OLMADIKÇA ŞİDDETİ TAMAMLAYAMAYIZ'

Vakadan sonra davacı olan asistan hekim Tokmak, fiziksel şiddetin yanı gizeme psikolojik olarak da şiddete maruz kaldıklarını vurgulayarak, "Buna eş çok fazla vaka yaşıyoruz. Her nöbette 10-15 bu stil hasta geliyor. Bu insanlar caydırıcı cezalar almadıkça şiddeti tamamlayamayız. Evet, bizler görevimizi yapıyoruz ama kesintisiz 'Bizim aidatlarımla ücret alıyorsun, bakacaksın' gibi laflara maruz kalıyoruz. Her gün fiziksel olmasa dahi psikolojik olarak şiddete maruz kalıyoruz. Saldırgandan davacı oldum. Bundan sonra da adli sürecin takipçisi olacağız. İlk defa bu stil bir vaka yaşadığım için süreci ben de bütün olarak öğrenmiyorum" diye konuştu.

Sağlık çalışanlarının pandemi döneminde çok güç koşullar altında çalıştığını belirten Tokmak, "Özellikle pandemi döneminde bu stil şeyler yaşamamız bizleri azıcık daha üzüyor zira bu süreçte kendi ailelerini göremeyen çok fazla sağlık çalışanı var. Çok fazla emek veriliyor. İnsanlar caddeye çıkmakta dahi kararsız ederken bizler koronavirüsün içindeydik" dedi.