İzmir'deki depremde 15 kişiye mezar olmuştu! Doğanlar Apartmanı'yla ilgili çarpıcı iddialar

İzmir'deki depremde 15 kişiye mezar olmuştu! Doğanlar Apartmanı'yla ilgili çarpıcı iddialar

İzmir'de geçtiğimiz sene 30 Ekim'de alana gelen zelzelede, Doğanlar Apartmanı'nda 15 kişi hayatını yirmiş 12 kişi ise yaralanmıştı. Doğanlar Apartmanı ile ilgili davada 2'si tutuklu 4 sanık hakim karşısına

15 kişinin can verdiği 12 kişinin de yaralandığı . 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına sebep olmak' suçundan haklarında 20'şer sene hapis cezası istenen sanıklardan, tutuklu yargılanan binanın statik betonarme proje müellifi Mehmet Silgeç Boyacı, "Bana apartmanda 2018 senesinde tadilat yapıldığı ve kirişlerde delikler açıldığı söylendi. Bu tadilatın fenni mesule bildirilmesi gerekiyordu ancak bildiğim kadarıyla bildirilmemiş. Tadilattan dolayı taşıyıcı personellerin hasar gördüğünü düşünüyorum" dedi. Şahit olarak dinlenen Doğanlar Apartmanı’nda oturan T.Ü. ise tadilat evvelsi yaptıkları test sonucu binanın yüksek riskli çıktığını belirterek, "Çıkan raporda bina 5'inci dereceden çürük çıktı" ifadesini kullandı.

Ege Denizi'nde Seferihisar sarihlerinde, geçen sene 30 Ekim'de alana gelen, 115 kişinin yaşamını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki zelzelede Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı'nda 15 kişi hayatını yitirdi, 12 kişi de yaralandı. Zelzelein ardından başlatılan soruşturma kapsamında 2'si tutuklu 4 kişi hakkında, İzmir 3'üncü Ağır Ceza Duruşmasi'nde 'Bilinçli taksirle birden fazla kişinin vefatına ve yaralanmasına neden olmak' suçundan 20 seneye kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın, bugün görülen ilk duruşmasına tutuklu 2 sanık Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi SEGBİS ile katılırken, tutuksuz sanık G.U. ile şikayetçiler ve tarafların avukatları salonda hazır bulundu. Tutuksuz sanıklardan firari B.I. ise salonda yer almadı.

'ARADAN 30 SENE GEÇTİ, BU ARADA NELER OLDU ONU BEN BİLEMEM'

Mahkemede ifadesi alınan tutuklu sanık, müteahhit Çetin Doğan, inşaatı 1992 senesinde bitirdiğini belirtip, "Her şeyi bütün tekmil yaptım. Malzemeyi en iyi şekilde kullandım. Aradan 30 sene geçti, bu arada neler oldu onu ben bilemem. Suçlamayı kabul etmiyorum. O zamanlarda hazır beton yoktu. Biz el usulüyle malzemeyi betoniyere atıp, betonu bu şekilde döküyorduk. Kancalar da o zamanlarda işçiler tarafından elle yapılıyordu. Dönemin imkanları bunlardı" dedi.

'TADİLAT SEBEBİYLE TAŞIYICI ELEMANLARIN HASAR GÖRÜDÜĞÜNÜ DÜŞÜNÜYORUM'

İfadesi alınan bir diğer tutuklu sanık, binanın statik-betonarme proje müellifi Mehmet Silgeç Boyacı ise 20 yıldır Afganistan, Irak, Özbekistan gibi ülkelerde çalıştığını ve çoğunlukla İzmir dışında olduğunu belirterek, "2018 senesinde apartmanda tadilat yapılmış ve bunda fenni mesulün imzası yok. Bu tadilatın firari yapıldığını tahmin ediyorum. Bana, kirişlerde delikler olduğu söylendi. Sütun kesilmese de kirişlerde açılan delikler güzel olmayan sonuçlara yol açar. Tadilat esnasında taşıyıcı personellerin hasar gördüğünü düşünüyorum. Benim hesaplarım ve uygulamalarımda herhangi bir yanlışlık yoktur. Beraatimi arz ediyorum" diye konuştu.

'ASLINDA EMEKÇİYİM, İŞTEN ÇIKARILMA KORKUSUYLA SÜRVEYANLIĞI KABUL ETTİM'

Tutuksuz sanıklardan, binanın sürveyanı olarak geçen G.U. da şunları söyledi:

"Askerden geldiğim sene iş arıyordum. Sonra bu inşaat şirketinde işçi olarak başladım. Şirket ekstra mülkiyet çıkmaması için işlerden birini sürveyan olarak gösterdi. Fenni mesul bana gelerek gidişatı anlattı ve ben de işten çıkarılma korkusu ile kabul ettim. Fiili olarak hiçbir sorumluluğum yok" dedi.

: İlginizi Çekebilir Yunanistan'a net mesaj! Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan sığınmacı açıklamasıŞenol Güneş ve Nihat Özdemir zirvesinde son dakika! Herkes merakla bekliyordu...İstanbul ve çok sayıda kent alarmda! Dikkat: Çok kuvvetli olacak

'BİNA 5'İNCİ DERECEDEN ÇÜRÜK ÇIKTI'

Sanık ifadelerinin ardından şahitlerin dinlenmesine geçildi. Mahkemede şahit olarak dinlenenlerden devrilen Doğanlar Apartmanı’nda oturan T.Ü., apartman merdivenlerine granit döşenmesi konusunun gündeme geldiğinde yönetici M.E. ile görüştüğünü ve kendisine, 'Bu bina granitleri taşıyamaz' dediğini belirtip, "Sonrasında binanın gidişatıyla ilgili bir test yapıldı ve çıkan raporda bina 5'inci dereceden çürük çıktı. Çabalarımla bir buluşma düzenleyip, apartman sakinlerine gidişatı anlatıp, neler yapılabileceğini konuşmak istedik. Hatta yanımda inşaat mühendisi tanıdığım C.L.'yi de götürdüm. C.L. de binaya gelip birtakım gözlemlerde bulunmuştu ve mesleğinden dolayı vaziyetin ciddiyetini anlatabilirdi. Ancak buluşmada deyim yerindeyse 'avantacılıkla' suçlandık. Bize, 'Sen ne anlarsın' cinsinden tümceler heyetti, daha sonra da sonuç alınamadı" dedi. Şahit inşaat mühendisi C.L. de, T.Ü.'nün anlattıklarını doğruladı.

'ZELZELE RİSK TAHLİL RAPORU ÇOK AĞIRDI'

Doğanlar Apartmanı'nın eski yöneticisi M.E. de apartmanda çatıyı yaptırırken ayrık ve yarıklar olduğunu gördüğünü ve sonrasında aldığı zelzele risk analiz raporunun çok ağır olduğunu söyledi. M.E.'nin raporu fotokopi çektirip dairelere ilettiğini iddia etmesi üzerine müştekiler itiraz edip, tepki gösterdi. 2 müşteki de palavra ifade verdiği iddiasıyla M.E.'den şikayetçi oldu. M.E., mühendis C.L.'yi kastederek, "Bir mühendisin de katıldığı bir buluşma yaptık. Mühendisin yaptığı inceleme sonrasında 'Sıvılaşma var, beton kalitesi düşük, demirde riskler var' şeklinde tespitler yaptı. Kat mülkiklerini toplayamadım. Yüzde 60'ı karşı çıktı. Hakaretler edildi. İstifa ettim. 'Apartmanın ismini çıkarıyorsun' dediler" ifadelerini kullandı.

Müşteki Seher Perinçek ise, şahidin 42 daireye fotokopi çekip raporu ilettiği ifadesine ilişkin, "Palavra söyledi. Bize iletilen hiçbir rapor yok" dedi.

'BİNANIN YATABİLECEĞİNİ SÖYLEDİM'

Şahit C.L. ise rica üzerine Doğanlar Apartmanı'ndaki buluşmaya katıldığını ifade edip, şunları söyledi:

"Apartmanla ilgili yaptığımı gözlemleri buluşmada belirttim. Balkonların eğimli durduğunu gördüm. Minik bir yer sarsıntısında binanın eğrilen tarafa doğru devrilebileceğini söyledim. 30-35 kişi vardı. Endişelendiğimi söyledim. Kimileri destekledi, kimileri karşı çıktı. Münazara etrafı oldu. Hem T.Ü.'yü hem de beni mülki şeylerle itham ettiler" dedi.

İfadelerin ardından duruşma kuruli, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verip, mahkemeyi erteledi.

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İzmir'deki zelzeleden bir mucize haberi daha: 3 yaşındaki Elif bebek enkazdan sağ çıkarıldıdaha fazla video için