İzmir'deki depremde 36 kişiye mezar olmuştu! Rıza Bey Apartmanı'nın mimarından şok sözler

İzmir'deki depremde 36 kişiye mezar olmuştu! Rıza Bey Apartmanı'nın mimarından şok sözler

İzmir'de, geçen sene 30 Ekim'de alana gelen 6.6 büyüklüğündeki zelzelede, 36 bireyin can verdiği 17 şahsın da yaralandığı Rıza Bey Apartmanı ile alakalı 4'ü tutuklu 9 sanığın yargılanmasına başlandı.

Ege Denizi'nde Seferihisar sarihlerinde, 30 Ekim 2020'de alana gelen, 115 bireyin yaşamını kaybettiği 6.6 büyüklüğündeki zelzelede Sancaklı ilçesindeki 8 katlı Rıza Bey Apartmanı'nda 36 birey hayatını yitirdi, 17 şahıs da yaralandı. Zelzelenin ardından başlatılan soruşturma kapsamında 4'ü tutuklu 9 birey hakkında, İzmir 5'inci Ağır Ceza Duruşmasi'nde 'Şuurlu taksirle birden fazla bireyin vefatına ve yaralanmasına neden olmak' suçundan 20 seneye kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Bugün görülen davanın ilk mahkemesına tutuklu 4 sanık SEGBİS Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile katılırken, tutuksuz 5 sanık ile şikayetçiler ve tarafların avukatları salonda hazır bulundu.

'150 GÜNDÜR NEDEN CEZAEVİNDE OLDUĞUMU SORGULUYORUM'

Rıza Bey Apartmanı'nın mimarı olarak projede imzası bulunan, tutuklu sanıklardan Ali Serdar Bayram, ifadesinde resmi belgede mimar olarak formalite emeliyle fenni mesul olarak imza attığını ancak fiili olarak rastgele bir tasarrufta bulunmadığını söyledi. Bayram, "150 gündür cezaevindeyim ve hala neden cezaevinde olduğumu sorguluyorum. Bu vakanın alana gelmesinden dolayı çok dramam. Mimarı görülmeme karşın bu projeyi ben çizmedim.İzmirdeki depremde 36 kişiye mezar olmuştu Rıza Bey Apartmanının mimarından şok sözler
Fenni mesul olarak görülüyorum ama böyle bir sözleşmem yok. Rıza Bey Apartmanı'nın inşaatının devam ettiği senelerde İzmir'de dahi değildim. Binanın beton sınıfının, beton kalitesinin ne olduğunu, statik yapısı ve hesaplaması gibi mevzular mimar olarak benim uzmanlık alanımda değil" dedi.

SALONDA GERGİN ANLAR

SEGBİS'teki problem sebebiyle öbür 3 tutuklu sanığın ifadesi alınamadı ve tutuksuz sanıkların ifadelerine geçildi. Bu sırada, duruşma salonunda hazır bulunan, zelzelede yaşamını kaybeden diş hekimi Zarife Doğan'ın babası duruşma başkanına, "Bu canavarların hiçbir palavrasına inanmayın" diye bağırdı. Yaşamını kaybedenlerin yakınlarının sorduğu sorular üzerine Rıza Bey Apartmanı eski yöneticisi A.A.'nın avukatının "Burada soru sorulmuyor, yorum yapılıyor. Gösteri yapmayın" demesi, tepki çekti.

'MANTOLAMA, HASARI SAKLAMAK İÇİN YAPILMADI'

Mahkemede ifadesi alınan, Rıza Bey Apartmanı'nda oturanlardan olan ve kentsel mutasyona karşı çıktığı öne sürülen tutuksuz sanık T.Ö. de "Zelzelede eşim ve eşimin iki yeğeni yaşamını kaybetti. Ben enkazdan sağ olarak çıkarıldım. Binada yapılan kentsel mutasyon buluşmalarının çoğuna çalıştığım için katılamadım. Bu buluşmalarda ne konuşulduğundan haberim yok. Sağlam olmadığını bilsem ben de oturmazdım" dedi.

İzmir'de daha evvel alana gelen zelzeleler sebebiyle binada bazı çatlaklar olduğunu söyleyen T.Ö., "Daha sonra binaya mantolama yapıldı ancak bu zelzelenin hasarını saklamak için değil, ısı izolasyonu açısından yapıldı. Yazın soğuk, kışın sıcak bir civar olması için yapıldı" dedi.

'RAPORU KİMSEDEN SAKLAMADIM'

Geçmiş yarıyıllarda Rıza Bey Apartmanı'nda idareyicilik yapan tutuksuz sanıklardan A.A., "2012 senesinde eşimden boşandım, apartman idareyiciliğini de vazgeçtim ve başka yere taşındım. Eski eşim ve çocuklarım binada oturmaya devam etti. Zelzelede 2 çocuğumu kaybettim. Şikayetçi olmam gerekirken davalı konumuna düştüm. 2005 senesinde yaşanan zelzelenin ardından bazı sütunlarda çatlaklar alana geldi. Belediye tarafından zelzele analiz raporunda binanın kentsel mutasyona girmesi veya güçlendirilmesi konusunda tavsiye kararı verildi. Bu raporu kesinlikle kimseden saklamadım, alıp binanın girişindeki panoya, herkesin görebileceği bir yere astım. Bunun ardından binanın zelzeleye dayanıklı olup olmadığı konusunda Dokuz Eylül Üniversitesi'nden rapor almak için buluşma yaptık. Buluşmada yeterli çoğunluğu sağlayamadığımız için rapor başvurusu yapamadık. Söylendiği gibi binanın çürük raporu yoktu. Ağır tonajlı taşıtlar geçtiği zaman binada sallantılar oluyordu" dedi.

İfadeler sırasında, yakınlarını kaybeden bazı davacılar ile sanık avukatları arasında müzakere çıkınca duruşma başkanı mahkemeye ara verdi.

: İlginize Sürükleyebilir 81 ile yeni genelge! Aşı olmayan emekçiye PCR testi zorunluluğu...Tüm dünya bu kâbusu konuşuyor! Mu hakkında her şey... Bu kripto paraların yıldızı parladı! Yükselişleri sürecek mi?

 BU VİDEO İLGİNİZE SÜRÜKLEYEBİLİR

Rıza Bey Apartmanı'nın tahrip anından sonra çekilen yeni görüntüleri ortaya çıktıdaha fazla video için