İzmir'deki skandal görüntüler tepki çekmişti! İlk kez konuştular

İzmir'deki skandal görüntüler tepki çekmişti! İlk kez konuştular

İzmir Megakent Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Toros Yangın ve Natürel Afet Eğitim Merkezi'nde 3 kadının sosyal medyada paylaştığı görüntüler büyük tepki sürüklemişti. Vakayla alakalı konuşan…

İZMİR Megakent Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Toros Yangın ve Natürel Afet Eğitim Merkezi'nde itfaiye vasıtayı kullanırken sürükledikleri videoyla gündeme gelen 3 kadın DHA’ya konuştu. Kadınlar dostları Saniye Kılıç'ın çocukluk hayalini hakikatleştirdiklerini belirterek, videoyu saklı hesaplarına yüklediklerini, bunların çalınarak dağıldığını, kendileri hakkında gerçek değil, karalayıcı, hakaret içerikli paylaşımlar yapıldığını, bununla alakalı yasal sürecin başlatıldığını söyledi.

Hadise, 30 Mayıs'ta, Konak ilçesine bağlı Toros Mahallesi'nde alana geldi. Megakent Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'na ait Toros Yangın Eğitim Merkezi'ne gelen Saniye Kılıç itfaiye taşıtının direksiyonuna geçip kullanırken, Makbule Özgün Kılıç ve Dilay Güngör de hareket halindeki vasıtanın arda tutunarak yolculuk yaptı. Görüntülerin sosyal medyada dağılmasının ardından tepki yağdı. Mevzuyla alakalı 1 itfaiye personeli sarihe alındı, belediye işletmesinin kontratlı personeli olarak İtfaiye Daire Başkanlığı’nda misyon yapan 3 birey de, bağlı oldukları işletmeye sevk edilerek haklarında disiplin soruşturması başlatıldı. Merkezdeki itfaiye taşıtının, yangına müdahale için değil eğitim emelli kullanıldığı belirtildi.

Saniye Kılıç, Makbule Özgün Kılıç ve Dilay Güngör, hadisenin ardından ilk açıklamayı DHA’ya yaptı. Görüntülerde itfaiye vasıtasını kullanan Saniye Kılıç, hadise günü merkezde çalışan ve içten oldukları bir dostlarını ziyarete gittiklerini söyledi. Toros Yangın Eğitim Merkezi'nin itfaiyecilerin eğitim alanı olduğunu ve herkes tarafından ziyaret edilebildiğini bildiklerini ifade eden Kılıç, "İtfaiyedeki dostlarımızla yemek yedik, kahve içtik. Sohbet sırasında itfaiye veya ambulans vasıtayı kullanmanın, çocukluk hayalim olduğunu anlattım. Orada çalışan dostumuza ısrar ettim. Ardından dostumun hakimiyetinde bu hayalime reelleştirdim. Sonra da oradan parçaladık. Bir gün sonra, evvel ardından da medyada doğru olmayan bir hayli bilgi dağılmaya başladı" diye konuştu.

‘ÇOK ÇİRKİN KÖTÜLELER ATILDI’

Haklarında söylenenler karşısında donakaldıklarını, kötülelere maruz kaldıklarını ifade eden Saniye Kılıç, şöyle devam etti:

"Biz görüntüleri kendi sosyal medya hesaplarımızda hisseleştik, ama hesaplarımız saklıydı, bizim iznimiz olanlar görebilirdi. Başka Bir Deyişle iddia edildiği gibi TikTok'ta paylaşım yapmadık. Görüntüler hesaplarımızdan çalınarak palavra bilgiler ve haberlerle gündeme getirildi. Üzerimdeki kıyafetler buzlandı, taşıtta üryanmışız algısı oluşturulmak istendi. Mangal yaktığımız, içki içtiğimiz, uyuşturucu kullandığımız, hatta fuhuş yaptığımız bile iddia edildi. Hakaretlere, tehditlere maruz kaldık. Çok çirkin kötüleler atıldı. Hepimizin bir yaşamı, ailesi, dostları var. Kötüleler atanlar, palavra haberler yapanlar, tehdit ve küfür edenler hakkında davacı olduk. O alanda bir hayli güvenlik kamerası var ve biz de bu kayıtları istedik, davamızın artta olacağız. Bu videodakiler erkek olsaydı bu kadar gündem olmazdı."

‘PSİKOLOJİK DESTEK ALIYORUZ’

Videonun sosyal medyada ve medyada dağılmasının ardından güç günler geçirdiklerini belirten Makbule Özgün Kılıç ise “Sabah uyandığımızda sürüklediğimiz videoları televizyonlarda ve sosyal medyada gördük, hepimize hakaret edildi. Taciz ve tehdit iletileri aldık. 3 kadın olduğumuz için cinsiyetçi küfürler edildi. Video ve haberleri izleyenler bizleri görünce tanıdı, 'Siz itfaiyeci kızlar değil misiniz?' diye soruyorlar. İş yerimizde meseleler yaşadık. Ünlü olmak için bu videoyu yayınladığımız söylendi. Bizim öyle bir emelimiz olsa vakadan sonra hesaplarımızı kapatmazdık. Oldukça güç günler geçiriyoruz ve psikolojik destek alıyoruz" dedi.

‘YASAL SÜREÇ BAŞLATILDI’

Dilay Güngör de yaşananlardan dinlediği yeisi ifade ederek, “Dostum çocukluk hayalini asıllaştırdığı için biz de onun mutluluğunu paylaşmıştık. Zati hiçbir biçimde trafiğe de çıkmadık. Sonrasında tepkiler ve hakaretler gelmeye başladı. İnsanlar tarafından üzerimize taş yağdırıldı. Üzgünüz zira hadiselerin buraya geleceğini öğrenmiyorduk. Son derece çocukça bir hadiseydi" dedi.

Avukat Asil Kocaçınar, tehdit ve hakaret içerikli iletiler hakkında davacı olduklarını belirterek, “Sosyal medyada değişik kanallar vasıtasında paylaşılıp, hakaretlere ve kabahat unsuru taşıyan başkaca iletilere maruz kalınması sonucunda yasal süreci başlattık. Bu kabahatleri işleyenlerin de zorunlu cezaları alması için yasal olarak sonuna kadar gayret edeceğiz" dedi.