Japonya ahşap uydu projesi için düğmeye bastı

Japonya ahşap uydu projesi için düğmeye bastı

Japonya’da uzun senelerdir ahşap ve ağaç mahsullerine müteveccih çalışmalar yürüten Sumitomo Forestry SFC işletmesi ile Kyoto Üniversitesi, dünyanın ilk ahşap uydusunun üretilmesi için el ele…

Japonya’da uzun senelerdir ahşap ve ağaç mahsullerine müteveccih çalışmalar yürüten Sumitomo Forestry SFC işletmesinden yapılan açıklamaya göre, rakamları seneden seneye çoğalan uzay çöpleri karşısında şirket ile Kyoto Üniversitesi, dünyanın ilk ahşap uydusunun üretilerek uzaya sevk edilmesi projesinde uyuştu.

SFC, uyuşma çerçevesinde uzayda ahşap materyallerin kullanılmasına müteveccih araştırma yapacak.

Dünyanın değişik tabiat etraflarındaki ahşaplar üzerinde yapılan deneyler sonrası SFC işletmesi ile Kyoto Üniversitesi, 2023'e kadar ısı farklılıklarına ve güneş ışığına mukavemetli ahşap uydu üretecek.

"Uçuş modelini yapacağız"

Projede misyon verilen Mart 2008’de Beynelmilel Uzay İstasyonunu ISS ziyaret eden Japon Astronot ve Kyoto Üniversitesi Öğretim Azası Doi Takao, BBC'ye konuştu.

Doi, "Atmosfere yine giren tüm uyduların yandığı, üst atmosferde senelerce süzülüp duran küçük alüminyum oksit partikülleri alana getirdiği reelinden oldukça evhamlıyız." dedi.

Projenin dünyanın tabiatını etkileyeceğini kaydolan Doi, "Sonraki evre, uydunun mühendislik modelini geliştirmek. Daha sonra ise uçuş modelini yapacağız." ifadesini kullandı.

Yüzde 60'ı kullanım dışı

İrtibat, televizyon, navigasyon ve hava varsayımı gibi emellerle atmosfere fırlatılan uydu rakamı gitgide çoğalırken, kullanım süresi bitmiş uydu parçaları dünyaya düşme tehlikeyi taşıyor.

Dünya Ekonomik Forumuna sabrettirilen bilgilere göre, dünyanın etrafında takribî 6 bin uydunun yüzde 60’ının artık kullanılmaması nedeniyle atmosferde uzay çöpü oluşturuyor.

Xiaomi Mi 10T Pro incelemesiFiyat/performans telefonlarıyla Türkiye'nin beğenilen markalarından Xiaomi'nin yeni telefonu Xiaomi Mi 10T Pro'yu bu videomuzda yakından inceledik. Amiral telefonlarda bulunan özellikleri arıyor ama çok para vermek istemiyorsanız doğru yerdesiniz! Sponsorlu İçerikdaha fazla video için