Japonya'da dikkat çeken uygulama: İş yerinde uyumak için uyku kutuları...

Japonya'da dikkat çeken uygulama: İş yerinde uyumak için uyku kutuları...

Japonya'daki bir teknoloji işletmesi yoğun çalışma koşulları altında ezilen emekçilerin büroda yatmalarını sağlamak için 'uyku kolileri' geliştirdi. Japonya'da çoğu insanın ara vermeden devamlı çalışma

Japonya'daki şirketler ülkenin yorgun emekçileri için dahiyane bir çözüm buldu ve bürolara emekçilerin ayakta yatabilmesi için 'şekerleme kolileri' yerleştirmeye kadar verdi.

UYKU KOLİLERİ MİLLETE TANITILDI

Itoki adlı teknoloji işletmesi tarafından dizayn edilen ve millete tanıtılan 'uyku kolileri' insanların mesai saatleri içerisinde yatmasına dayanakçı olmayı tasarlıyor.

Dikey uyku kolileri, insanların içinde dik durabilmesi ve uyku sırasında düşmemelerini sağlamak için baş, diz ve sırtı destekleyecek ufalamalara sahip.

Japonyada dikkat çeken uygulama: İş yerinde uyumak için uyku kutuları...

ÜRETİCİ ŞİRKET: RAHAT BİR YERDE YATMAK HER ZAMAN DAHA İYİDİR

Kolileri üreten işletmenin bağlantı direktörü Saeko Kawashima Bloomberg News'e yeni uyku paketinin gün içinde kestirmesi gereken insanlara dayanakçı olacağından emin olduğunu belirtti ve şunları söyledi;

"Japonya'da bir hayli insan hiç sıhhatli olmayan bir biçimde yatmak için kendilerini banyoya kilitliyor. Rahat bir yerde yatmak her zaman daha iyidir."

JAPONYA'DA İNSANLAR ARA VERMEDEN ÇALIŞMA MEYLİNDE

Yoğun çalışma sistemine sahip Japonya'da iş sırasında uyku o kadar yaygın ki, çalışırken başını sallayanlara atıfta bulunmak için 'inemuri' ibaresi kullanılıyor.

Kawashima, Japonya'da çoğu insanın ara vermeden devamlı çalışma meylinde olduğuna dikkat toplayarak "Firmaların bunu dinlenmeye müteveccih daha elastik bir yaklaşım olarak kullanabileceğini umuyoruz." dedi.

Japonya gerçekten de çalışanları yoğun bir biçimde uzun saatler çalıştırması ile ünlü ülkelerden birisi. 2016 senesinde yapılan bir hükümet araştırmasına göre ülkedeki her dört işletmeden biri, genellikle fiyatsız olarak çalışanlardan her ay 80 saate kadar fazla mesai yapmasını arz ediyor.

Japonyada dikkat çeken uygulama: İş yerinde uyumak için uyku kutuları...
SOSYAL MEDYADA YANKI UYANDIRDI! DESTEKLEYEN DE VAR KARŞI ÇIKAN DA...

Araştırmalar, yoğun tempoda çalışan insanlar için aralıklı dinlenmenin performansı artırabileceğini ortaya koyuyor. Bu sebeple de ülkedeki bir kesim uyku paketlerinin işe yarayabileceğini düşünüyor. ancak onlarla hemfikir olmayan ciddi bir çoğunluk da var.

Uyku kolileri ilk tanıtıldığında sosyal medyadaki bazı kullanıcılar kolileri kabre benzetti. Kullanıcılardan birisi 'uykuyu hoşlanırım ama ayakta olmaz' dedi. Bir ötekiyi ise "Bu koliler Japonya'da patlayacak mı yok, yoksa kimsenin lüzum dinlemediği iyi gayeli fikirlerden birisi olarak mı kalacak merak ediyorum" ifadelerini kullandı.