Japonya'da şok üstüne şok! Kullanımı durdurulan aşı bir can daha aldı

Japonya'da şok üstüne şok! Kullanımı durdurulan aşı bir can daha aldı

Moderna, Japonya'da da uygulanan Kovid-19 aşılarından bir tanesi. Ancak dikkatli bir eczacının fark ettiği enteresan gidişat ülkeyi paniğe sevk etti. Japonya'da içinde yabancı maddeye tesadüfülen ve

Kovid-19 aşıları şu anda virüse karşı elimizdeki en büyük silah. Güvenlik testlerini geçen ve dünyada yaygın biçimde kullanılan bu aşılardan biri de Amerika Birleşik Devletlerili Moderna işletmesinin mRNA bazlı aşısı Moderna.

Ülkenin Kanagawa bölgesinde bir eczacı aşıların son hakimiyetini yaptığı sırada küçük şişede siyah parçacıklar gördü. Yetkililer tarafından doğrulanan olay sonrası bu parti aşıların geri kalanı beklemeye alındı.

Ancak olayın ortaya çıkmasından evvel 3 bin 790 şahsa çoktan bu aşılar yapılmıştı.

Japonya'da bir şahsın, kullanımı durdurulan Moderna serisinden yeni tip koronavirüs Kovid-19 aşısı vurulduktan bir müddet sonra hayatını kaybettiği bildirildi.

Son dakika haberi... Ve beklenen oldu: ABDden flaş aşı kararı Geri adım attılarSon dakika haberi... Ve beklenen oldu: Amerika Birleşik Devletlerinden flaş aşı kararı! Geri adım attılar

Japonyada şok üstüne şok Kullanımı durdurulan aşı bir can daha aldı

Japonya Sağlık Bakanlığı, içeriğinde yabancı madde tespit etilmesi sonrası kullanımı askıya alınan Moderna acelesi aşıdan olan 49 yaşındaki bir şahsın, bir müddet sonra can verdiğini açıkladı.

Bakanlık, kimliği açıklanmayan şahsın, aşının ikinci dozunu yaptırdıktan bir gün sonra can verdiğini ancak bu şahsa uygulanan aşının şişeciğinde yabancı madde tespit etilmediğini kaydetti.

Bakanlık, "mevzubahisi şahsın vefatıyla Moderna aşısı arasında sebepsel ilişkinin henüz belirsiz vaziyetini gözettiğini" bildirdi.

Üretici şirket Moderna ile Japonya'daki satış ve dağıtımından mesul ortağı Takeda, vefat sebeplerinin, Bakanlıkla iş birliği halinde soruşturulduğunu açıklamıştı.

KİRLENME VE YABANCI MADDE

Açılmamış Moderna aşısı şişeciklerinde geçen ay sonunda kirlenme, bazı şişeciklerde ise yabancı maddeler bulunduğunu açıklayan Japonya Sağlık Bakanlığı, kullanılmamış 1,6 milyon doz Kovid-19 aşısını toplatma kararı almıştı.

Japonyada şok üstüne şok Kullanımı durdurulan aşı bir can daha aldı

Kamu yayıncısı NHK 1,6 milyon doz aşının ülke geneli 900 sağlık kampüsüne dağıtıldığını bildirmişti.

Takeda ise güvenlik tedbiri olarak, aynı imal bandından çıkan dozların Japonya'daki kullanımına ara verdiklerini bildirmişti.

Kovid-19 Aşılarından Mesul Kabine Azası Kono Taro, yaptığı açıklamada, "potansiyel kirlenme" tespit etilen seriden 500 bin dozdan fazla aşının uygulandığını açıklamıştı.

: İlginize Sürükleyebilir Whatsapp yazışmaları... Sahte aşı kartları... Kayıp ilaçlar... 3 hemşire hapsedildi!Aşısı yok... İlk kurban 12 yaşında! Korona bitmeden yeni salgınEv sahipleri duruşmaya koştu! 5 ve 10 seneyi dolan kiracılar dikkat...