Japonya'dan flaş 'olimpiyat' açıklaması

Japonya'dan flaş 'olimpiyat' açıklaması

Tokyo Olimpiyatları Organizasyon Komisyonu Başkan Yardımcısı Endo Toşiaki, ülkede çoğalan yeni tip koronavirüs Kovid-19 hadiselerine karşın, alınan ihtiyatlar istikametinde turnuvayı tertip…

Hafta sonu milli bir televizyon kanalına konuşan Endo, hadiselerin daha fazla çoğalış göstermesi olasılığına değinerek, "Cemiyete geniş miktarda dağılması halinde turnuvanın tertip edilemeyeceği kararını almamız ihtimalsiz değil." dedi.

Salgına karşı alınan temkinlerin ehemmiyetine dikkati sürükleyen Endo, "Japonya'daki vaziyeti ve ihtiyatları göz önüne alarak netlikle tertip edecek biçimde hazırlanıyor ve bu istikamette düşünüyoruz." diye konuştu.

Kovid-19 Danışman Kurulu Başkanı Şigeru Omi'nin, kurulun Tokyo Oyunlarını tertip etme kararıyla alakalı "samimice münakaşasının zamanının geldiği" lafları karşısında, Endo "Uzman fikri açısından anlamlı." cevabını verdi.

Komisyon bünyesindeki uzmanların, oyunları tehlikesiz biçimde tertip etmek için somut tasarılar ürettiğini belirten Endo, olimpiyatları iptal etme olasılığı ve iptal kararının zamanına müteveccih sual karşısında, "Bunu göz önünde bulundurmuyoruz." dedi.

Endo, "Tamamen seyircisiz biçimde tertip etmek daha basit. Ancak profesyonel beyzbol ve futbol yarışmalarında izin verilen seyirci rakamına göre karar vereceğiz. Gidişata göre karar mayısta alınabilir." biçiminde konuştu.

Daha evvel 24 Temmuz-9 Ağustos 2020'de yapılması tasarlanan ve salgın sebebiyle ertelenen Olimpiyat Oyunları'nın 23 Temmuz-8 Ağustos 2021'de tertip edilmesi kararlaştırılmıştı.