Johnson: “Eurovision ev sahipliği için Ukrayna’ya şans verilmeli”

Johnson: “Eurovision ev sahipliği için Ukrayna’ya şans verilmeli”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna ziyareti dönüşü yaptığı açıklamada, “Ukrayna’ya Eurovision konut sahipliği için şans tanınmalı” dedi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Ukrayna’nın başşehri Kiev’e tertip ettiği sürpriz ziyaretin ardından ülkesine döndü. Kiev ziyareti ile alakalı ehemmiyetli açıklamalarda bulunan Johnson, Ukrayna’daki sokakların canlı, insanların ise kendinden emin bir biçimde yaşadığını belirtti. Bu sene tertip edilen Eurovision Şarkı Müsabakası’nın galibi olan Ukrayna’nın gelecek sene konut sahipliği yapması ile alakalı da konuşan Johnson, “Harika bir giriş yapmamıza karşın müsabakayı Ukraynalılar kazandı. Konut sahipliği yapmaları için şans tanınmalı. Eurovision Şarkı Müsabakası’na 1 sene kaldı. Zaman geldiğinde her şey yoluna girecek ve umarım bunu kavrayacaklar” dedi.

UKRAYNA'DAN KINAMA

Eurovision organizatörü Avrupa Yayın Birliği EBU dün yaptığı açıklamada, “Kaidelere uygun olarak ve faalliğin kesintisizliğini sağlamak için EBU, 2023 Eurovision Şarkı Müsabakası'na Birleşik Kraliyet’ın konut sahipliği yapması için görüşmelere başlayacak” ifadelerini kullanmıştı.

Ukrayna Kültür Bakanı Oleksandr Tkachenko ise alınan kararı ayıplayarak, “Bu kararın değiştirilmesini arz edeceğiz. Zira tüm vaatleri yerine getireceğimize inanıyoruz. Ukrayna'nın Eurovision 2023'e konut sahipliği yapması için ek mülakatlar arz ediyoruz” demişti.