Johnson’a karantinada ‘parti’ soruşturması

Johnson’a karantinada ‘parti’ soruşturması

Pandemiyi ele alış şekli sık sık tenkit mevzusu olan ve kerelerce karantina kaidelerini ihlal etmekle yargılanan İngiltere Başbakanı Boris Jonhson bir kere daha tepkilerin maksadında.

Johnson’ın özel kalem müdürü Martin Reynolds’ın, ülkede sıkı kısıtlamaların uygulandığı 2020 Mayıs’ında 100’den fazla başbakanlık çalışanını “kendi alkollerini getirmek koşuluyla” bahçe partisine davet ettiği ortaya çıktı.

CÜMBÜŞE EŞİ İLE KATILDI

Aynı zamanda Başbakanlık Büroyu 10 Numara’da korona ihtiyatlarından mesul birey olan Reynolds 20 Mayıs 2020’de personele, “Yoğun bir yarıyıldan sonra bu hoş havanın tadını çıkarmanın iyi geleceğini düşündük. Lütfen bize katılın ve kendi alkolünüzü getirin” diye mail attı. Aktifliğe 30 kadar şahsın katıldığı sanılırken, bunlar arasında Başbakan Johnson ve eşi Carrie Symonds da bulunuyordu. O yarıyılda yalnızca yurttaşlar, başka haneden ancak bir şahısla toplanabiliyordu. Şimdi Johnson, meclis soruşturmasının yanı gizeme bir polis tahliliyle karşı karşıya. Johnson dün mecliste iddialara ait tertip edilen seansa katılmazken, ana muhalefetteki Emekçi Partisi istifa etmesi çağrısında bulundu.