Josep Borrell Ukrayna için yeni yardım paketini açıkladı: Rusya dünyadaki açlığın sebebidir

Josep Borrell Ukrayna için yeni yardım paketini açıkladı: Rusya dünyadaki açlığın sebebidir

Tatil evveli senenin son AB Dışişleri Bakanları buluşması Belçika’nın başşehri Brüksel’de yapıldı. Buluşmada konuşan Avrupa Birliği AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komiteyi Başkan Yardımcısı

Avrupa Birliği AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komiteyi Başkan Yardımcısı Josep Borrell, AB Dışişleri Bakanları buluşması sonrası basın buluşması tertip etti. Buluşmada ele alınan mevzular hakkında konuşan Borrell, “Her geçen gün Rusya sivilleri vurmaya devam ediyor. Savaşta cinsel kabahatlerin de işlendiği bilgilerini alıyoruz. Rusya, Ukrayna'nın buğday rezervinin ihracını yasaklıyor. Rusya dünyadaki açlığın nedenidir” dedi.

AB’DEN UKRAYNA’YA 500 MİLYON EUROLUK EK ASKERİ DESTEK

Rusya’nın dünyada enerji ve besin krizine neden olduğuna dikkat toplayan Borrell, “Ukrayna devletini yok etmek istiyor. Bakanlarımız rey birliğiyle bağımsızlık ve hürlük savaşında Ukrayna'ya yakın takviyeye devam etmeye karar verdi. Ukrayna daha fazla silaha fukara. Savaş sürüyor. Barış destek programımız çerçevesinde 500 milyon Euro hür vazgeçilecek” dedi.

“YAPTIRIMLAR NETİCE VERİYOR"

Rusya’ya müteveccih yaptırımlar mevzusunda çalışmaya devam ettiklerini aktaran Borrell, yaptırımların işe yaradığını ve Rus ekonomisinde ağır ekonomik güçlüklere neden olduğunu ifade ederek, “Tatil sonrası Ukrayna'nın AB azalığı süreci için zorunlu olan reform adımlarını ele alacağız” dedi. AB'nin aldığı önlemlerle petrol maliyetlerinin düştüğünü iddia eden Borrell, “Aldığımız yaptırım kararlarıyla petrol maliyetlerini savaş evveli oranlara düşürdük” ifadelerini kullandı.

AB’DEN LATİN AMERİKA VE KARAYİP AÇILIMI

Latin Amerika ve Karayipler bölgesi için yeni ilişkiler geliştirmek istediklerini belirten Borrell, “Meksika ve Şili ticaret ve hür bölge uyuşmaları çerçevesinde bazı manilerin kaldırılmasına karar verildi” dedi. Dışişleri Bakanları Buluşması çerçevesinde dijital diplomasi mevzusunda AB olarak daha faal olmaya karar verildiğini belirten Borrell, AB'nin teknolojik çabasına destek vereceğini söyledi. Borrell, ayrıca yakın bir gelecekte İsrail ile yine Ortaklık Konseyi buluşmalarına da başlanacağını bildirdi.