Kabil havalimanı uluslararası uçuşlara hazır

Kabil havalimanı uluslararası uçuşlara hazır

Amerika Birleşik Devletleri’nin çekilmeyi bitirmesinin ardından dün Kabil havalimanından ilk beynelmilel sivil uçuş reelleşti.

Katar Havayolları’na ait uçak, aralarında Amerikan yurttaşlarının da olduğu takribî 200 şahsı tahliye etti. Kabil’de bulunan Katar’ın Afganistan Özel Temsilcisi Salt el-Kahtani uçuş için “Kabindeki herkesin bileti ve biniş kartı vardı” dedi. Bugün ayrıca bir sefer daha tertip edileceği bilgisini veren Kahtani, havalimanının bütün açılmaya yakın olduğunu söyledi.

‘TALİBAN PROFESYONELDİ’

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Taliban’ın tahliye sırasında “profesyonelce hareket ettiği” belirtildi. Amerika Birleşik Devletleri Milli Güvenlik Konseyi Sözcüsü Emily Horne, uçağın Katar’ın başşehri Doha’ya inmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada Taliban’ın işbirliğinde elastiklik göstermesini “pozitif bir ilk adım” olarak nitelendirdi ve “profesyonel davrandıklarını” ifade etti. Katarlı yetkililere göre geçen ayki tahliye sürecinde büyük hasar gören havalimanı yüzde 90 oranında onarıldı. Havalimanında 19 Türk teknisyen de bulunuyor.

TALİBAN: Amerika Birleşik Devletleri DOHA UYUŞMASINI İHLAL EDİYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nin terör listesinde yakaladığı adı İçişleri Bakanı olarak soyan Taliban, Washington idaresini Doha uyuşmasını ihlal etmekle yargıladı. Afganistan’daki şiddet eylemlerinin arttaki Hakkani Ağı’ndan olan ve 5 milyon dolar mükâfatla aranan Seraceddin Hakkani, yeni rejimin ilk içişleri bakanı. Yeni soyulan Başbakan Hasan Akhund dahil başka bazı idareyiciler de Amerika’nın kara listesinde. Dün Taliban’dan yapılan açıklamada, “bu davranışın Doha Uyuşması’nın sarih ihlali olarak değerlendirildiği” kaydolundu ve uyuşma gereği idaredeki adların terör listesinden çıkarılmaları istendi. Daha Önceki Başkan Donald Trump yarıyılında Doha’da Taliban ile imza atılan uyuşma bu güzergahta adım atılmasını öngörüyor.