Kabil havalimanına savunma sistemi

Kabil havalimanına savunma sistemi

Amerika Birleşik Devletleri’nin çekilmeyi hızlandırmasıyla Taliban’ın alan ve efor kazandığı Afganistan’da, başşehir Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’na füze savunma sistemi yerleştirildi.

Afgan İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Yeni yerleştirilen hava savunma sistemi pazar gecesi saat 02.00 itibariyle devreye girdi. Sistem daha evvel roket ve füze saldırılarına karşı koyma kabiliyetini ispatladı” denildi. Ancak hangi tip ve model savunma sistemi yerleştirildiği ya da bunları hangi ülkenin temin ettiğine dair ayrıntı verilmedi.

‘YABANCI DOSTLAR’ VERDİ

Ancak Afgan ordu sözcüsü Ajmal Omar Shinwari sistemin “yabancı dostlar” tarafından verildiğini söyledi. Hava savunma sistemi için Shinwari, “Çok karışık bir teknolojisi var, şu düzeyde yabancı dostlarımız işletiyor” dedi. Geçmiş senelerde Amerika Birleşik Devletleri, ülkedeki üslerini gözetmek için C-RAMs olarak öğrenilen anti-roket sistemleri kullanmıştı. Yanaşan roketleri idrak ederek yok eden bu sistemler, Patriot ya da S-400’lere kıyasla çok daha minik ve basit gayeler için kullanılıyor. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri’nin çekilmeyi tamamlamasının ardından Kabil havalimanının güvenliğini sağlamaya talip.

HİNDİSTAN DİPLOMATLARINI GERİ ÇEKTİ

Afganistan’da Taliban ilerleyişinin sürmesi üzerine Yeni Delhi yönetimi, Kandahar Konsolosluğundaki çalışanlarını sürükleme kararı aldı. Hint medyasına göre, bölgede çatışmaların artması sebebiyle Kandahar Konsolosluğundaki takribî 50 diplomat ile memur geri çekildi.