Kabil’de kadınlar başkaldırdı: Taliban bizi evde tutamazsın

Kabil’de kadınlar başkaldırdı: Taliban bizi evde tutamazsın

Afganistan’da 50 kadar kadın dün Taliban idaresine karşı başkaldırı sancağını açtı. ‘Taliban bizi konutta yakalayamazsın’ diye slogan atan eylemcileri Taliban evvel demir barikat ile durdurmaya çalıştı.

TALİBAN’ın Afganistan’da hakimiyeti ele geçirmesinin ardından ulusta büyük bir evham ve fobi hâkimken, bir grup kadın Taliban’a başkaldırdı. Herat’tan sonra Kabil’de bir araya gelen 50 cesur Afgan kadın, pankartlar açıp sloganlar atarak Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yürüdü. Saçlarının yarısını dışarda vazgeçen eşarplar takan, boyunlarına mor şallar bağlayan makyajlı, güneş gözlüklü Afgan kadınlar, ellerinde ise güller taşıdı. Önleri demir bariyerlerle kesilen kadınlara, Taliban’ın ağır silahlı özel birliği ‘Bedri 313’ eforları müdahale etti. Kendilerine silah istikametlen kadınlar, “Korkmuyoruz” diyerek karşı koydu.
Kabil’de kadınlar başkaldırdı: Taliban bizi evde tutamazsın
TALİBAN EVVEL ŞAŞIRDI

Protestocu kadınlar, Pul Mahmuthan Alanı’nda toplandı. Ulusal Korunma Bakanlığı’nın önündeki yoldan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na doğru yürüyüşe geçen kadınlar, Taliban’ın eli silahlı adamlarının afallamış bakışları altında pankart açıp sloganlar attı.

‘SERBESTLİĞİMİZİ İSTİYORUZ’

“Taliban Taliban, hükümet kadınsız olmaz, kadın olmazsa sizi tanımıyoruz”, “Kadınlara söz söyleyemezsiniz, hukuk okuduk, tıp okuduk, iktisat okuduk. Bizi konutta yakalayamazsınız. Serbestliğimizi, haklarımızı, işimizi istiyoruz”, “Tek cinsiyetçi, kadınsız hükümet olmaz”, “Can Verene kadar teslim olmayacağız”, “Kararlıyız, haklarımızı alacağız”, “Kadın hakları olmadan meşruiyetiniz olmaz Taliban” sloganları atan kadınlar, takribî bir km yürüdü.
Kabil’de kadınlar başkaldırdı: Taliban bizi evde tutamazsın
GÖZYAŞARTICI GAZ VE KIRBAÇ

Yola demir bariyer koyan Taliban, kadınlardan yürüyüşünü sonlandırmasını istedi. Saray önüne çelenk vazgeçmek istediklerini söyleyen kadınların yürüyüşe devam etmek istemesi üzerine ise önleri demir bariyerle kapatıldı. Kadınlarla Taliban askeri yetkilileri arasında kavgalar devam ederken, Taliban’ın ağır silahlı özel birliği ‘Bedri 313’ takımları geldi. Bedri 313 takımları, kadınlara silah doğrulttu, gözyaşartıcı gaz bombası attı, ardından bazı kadınlara kırbaçlarla vurmaya başladı. Çevrede bir araya gelen herkese de şiddet uygulayan Taliban, kadınları takip eden beynelmilel medya üyeyi gazetecilere de müdahale edip kısa vakitliğine gözaltını yakaladı. Kendilerine ağır silahların namluları çevrilen kadınlar, “Korkmuyoruz” diyerek bağırdı. Müdahalenin arkasında kadınlar, Saray’a çelenk vazgeçemeden ufaladı.
Kabil’de kadınlar başkaldırdı: Taliban bizi evde tutamazsın
‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Taliban’a başkaldıran 50 cesur Afgan kadının temsilcileriyle konuştuk. Remziye Abdulhey, “Haklarımızı gözetmek için Taliban’ın karşısına dikildik. Haklarımızı istiyoruz, haklarımız verilene kadar gayretimiz devam edecek” dedi. Feride Suleymani de “Kadın haklarıyla ilgilenen şubede çalışıyordum. Taliban’ın gelmesiyle kasvetler başladı. Taliban açıkladı, ‘Hükümetimizde kadın yer almayacak’ diye. Hükümette dahi kadına yer vermezken, haklarımızı nasıl verecek? Haklarımızı alana kadar devam edeceğiz. Taliban, bu yaptığımızdan hoşlanmıyor, ama sesimizi duyurmak istiyoruz. Beynelmilel camia sesimizi duysun. Herkes öğrensin ki, kadınlar boyun eğmeyecek, karşılarına dikilecek, savaşımızı vereceğiz” ifadelerini kullandı.