Kabinede 4 önemli gündem... Türkiye çıkacak kararları bekliyor

Kabinede 4 önemli gündem... Türkiye çıkacak kararları bekliyor

Kabine bugün bir araya gelerek başta surat surata eğitim, salgınla çaba, Afganistan’daki büyümeler ve muhacirlerin gidişatı olmak üzere kritik başlıkları ele alacak.

CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün Beştepe’de yapılacak Kabine buluşmasında, Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in surat surata eğitim ve mekteplerde yaşama geçirilen temkinler kapsamında bir sunum yapması tasarlanıyor. Eğitimin topallamaması için üniversitelerde alınan ihtiyatlar da buluşmada gündeme gelecek. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da yurttaşların aşıya teşvik edilmesi ile alakalı yapılanlar hakkında bilgi vermesi ve TURKOVAC aşı çalışmasında gelinen son gidişatı paylaşması bekleniyor.

Buluşmanın bir öbür ehemmiyetli gündem maddesi Afganistan’daki büyümeler ile mümkün muhacir tehdidi olacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, muhacirlerin gidişatı, kayıtlı ve kaygısız muhacirlerin ikâmet meselesiyle alakalı son bilgileri paylaşacak. Soylu’nun ayrıca hudut bölgelerinde bulunan şehirlerde alınan önlemleri de gündeme getirmesi bekleniyor. Ulusal Korunma Bakanı Hulusi Akar da Afganistan’dan tahliyesi reelleştirilen personel bilgisini ve Kabil Havalimanı’nın işletilmesine ait çalışmalar hakkında ayrıntılı sunum yapacak.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Afganistan’da yürütülen diplomasi trafiğinin ayrıntılarını bakanlar kuruluda paylaşacak. Buluşmada alınacak kararları Erdoğan duyuracak.