Kabinenin gündemi sığınmacılar

Kabinenin gündemi sığınmacılar

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün bir araya gelecek bakanlar kuruluda Suriyeli mültecilerin geri sevk edilmesine müteveccih çalışmalar ele alınacak.

Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusu iki haftalık aranın ardından bugün Erdoğan başkanlığında Beştepe’de bir araya gelecek. Buluşmada son günlerin en tartışılan gündem maddesi olan Suriyeli mülteciler ile firari muhacirlerin gidişatının ele alınması tasarlanıyor.

Kabine buluşmasında 1 milyon Suriyeli mültecinin tehlikesiz bölgelere geri dönüşü için hazırlanan projeye ait takvimin değerlendirilmesi tasarlanıyor. Alakalı bakanların geri dönüş projesi ve sığınmacıların gidişatı mevzusunda brifing vereceği bakanlar kuruluda, özellikle briket konutlarla alakalı çalışmaların süratlendirilmesi ele alınacak. İçişleri Bakan Takviyecisi İsmail Çataklı, Türkiye’deki mülteci rakamının 4 milyon 82 bin 693 olduğunu açıklamıştı. Buna göre mültecilerin içindeki geçici koruma altındaki Suriyeli rakamı 3 milyon 762 bin 686’ya erişti.

PROJEYE HIZ VERİLİYOR

Bölgeye kurulan “destek köprüsü” kapsamında Cerablus, Azez, El Bab, Resulayn ve Tel Abyad’da, Türkiye’de yerleşik bulunan Suriyeli 1 milyon şahsa konut yapılması tasarlanıyor. Türkiye, bölgede 77 bin konut projelendirirken 57 bin 306 konutu bitirdi. Erdoğan’ın direktifiyle bölgede sene sonuna kadar 100 bin evin tamamlanması öngörülüyor.

ENFLASYONLA GAYRET

Başta enflasyon ve fahiş maliyetle gayret olmak üzere ekonomideki son büyümeler de bakanlar kurulunun gündeminde olacak. Enflasyonla ve maliyet çoğalışları ile gayret çerçevesinde atılacak yeni adımlar ile sahadan gelen son bilgiler de bakanlar kuruluda ele alınacak. Ayrıca yurtiçi ve hudut ötesinde devam eden terör harekâtları ile Ukrayna-Rusya savaşının sonlandırılmasına dönük Türkiye’nin yürüttüğü diplomatik temaslar da değerlendirilecek. Buluşmada alınan kararları Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasıyla duyuracak.