Kabloyla elektrik de büyük müjde olur

Kabloyla elektrik de büyük müjde olur

Kıbrıs Barış İşlemi’nın 47’nci yıldönümü merasimlerine katılmak üzere bugün Lefkoşa’ya gelecek Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, KKTC Meclisi’nde vereceği ‘müjde’ varsayım edilmeye çalışılıyor.

Azerbaycan’ın KKTC ile diplomatik ilişki kurmasından Maraş açılımına bir hayli varsayım yürütülürken, KKTC Enerji Bakanı Erhan Arıklı, “Türkiye’den kablo ile elektrik de büyük müjde olur” dedi.

SON 5 yıldır projeler arasında yer alan Türkiye’den kablo ile elektrik Kıbrıs Türk toplumunun en büyük lüzumlarından biri. Sosyal medyada, Türkiye’den 2015 senesinde deniz altından askılı boru sistemiyle Anadolu suyunun geldiğine dikkat çekilerek, kablo ile elektrik temennisi daha fazla dile getiriliyor.

KKTC Enerji Bakanı Erhan Arıklı, mevzuyla alakalı Hürriyet’e yaptığı açıklamada, misyona geldiği andan itibaren Türkiye’den kabloyla enerji temini mevzusuna yoğunlaştığını belirterek, “Mazotla çalışan iki santralımız var. Malum mazot dövize bağlı ve maliyeti yüksek. Bugün elektriğin kilovat saatini 130 kuruşa mülk ediyor ancak ulusa 90 kuruşa hasarına yansıtıyoruz. Sürdürülebilir bir sistem değil. KKTC’ye gelen yatırımcı ilk evvel enerji maliyetlerini soruyor, maliyeti bilince yatırımdan vaz geçiyor. Bu maliyetlerle KKTC’de ne turizm olur ne sanayi” dedi. Bakan Arıklı, KKTC’nin güneş enerjisi potansiyelinin de yüksek olduğuna dikkat toplayarak, senede 2400 saatlik potansiyeli, enterkonnekte sistem olmaması, başka bir deyişle ana karayla kablo ile iletişim olmaması, sebebiyle çok hudutlu kullanabildiklerini dikkate çekti.