Kabus senaryosu: Kovid-19'un 18 mutasyonunun birleşiminden oluşan türüne rastlandı

Kabus senaryosu: Kovid-19'un 18 mutasyonunun birleşiminden oluşan türüne rastlandı

Koronavirüs salgını başladığından beri dünyada en çok hadise ve vefat görülen ülkelerin başında gelen Brezilya'da bilim insanları, yeni tip koronavirüsün Kovid-19 daha evvel belirlenmemiş 18…

 

 

Brezilya'da yayın yapan O Globo'da yer alan habere göre, Belo Horizonte şehrindeki Minas Gerais Federal Üniversitesi UFMG ve Pardini Grubu Araştırma ve Geliştirme Sektörü uzmanları, Rio de Janeiro Federal Üniversitesi iş birliğinde, Kovid-19'un 18 değişinimin sentezinden oluşan cinsine tesadüftü.

Mevzubahisi cinsin potansiyel olarak riskli olduğunu belirten uzmanlar, bu cinsteki daha evvel belirlenmemiş 18 değişinimin içinde Brezilya'nın Amazonas eyaletinde ortaya çıkan P1, Rio de Janeiro'da ortaya çıkan P2, İngiltere'de ortaya çıkan B.1.1.7 ve Güney Afrika'da ortaya çıkan B.1.1.351 cinsleriyle eş özellikler gösteren değişinimlerin bulunduğunu ifade etti.

UFMG'de vazifeli virolog Renato Santana, tespit edilen cinsin daha süratli dağıldığını veya daha tesirli olduğunu söylemek için erken olduğuna dikkati sürükleyerek, "Brezilya'da mevcut cinslerle eş karakteristik özelliklere sahip olduğunu öğrenmek ehemmiyetli ancak yeni karakteristik özelliklere de sahip. Bu sanki mevcut cinslerin büyümesi gibi." dedi.

Kabus senaryosu: Kovid-19un 18 mutasyonunun birleşiminden oluşan türüne rastlandı

Bu cinsin görüldüğü şahısların ülke dışına seyahat etmediğini belirten Santana, cinsin ne zaman ve nerede ortaya çıktığını tanımlamak için araştırmaların yapılması gerektiğine sözlerine ilave etti.

Popülasyonu 210 milyonu aşan Güney Amerika ülkesi Brezilya, ABD'nin ardından Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ülke konumunda bulunuyor.

Brezilya, son haftalarda hem yoğun bakım birimlerindeki doluluk hem de ülkenin Kovid-19'un daha bulaşıcı cinsi P1'in dağılması sebebiyle güç günlerden geçiyor.

Salgının en çok Mart 2021'de tesirli olduğu ülkede ilk defa 7 Nisan'da bir günde 4 binden fazla birey yaşamını kaybetti. Brezilya'da bugüne kadar 340 binden fazla şahsın vefatına neden olan Kovid-19, ülkede 13,1 milyondan fazla şahısta görüldü.

Kabus senaryosu: Kovid-19un 18 mutasyonunun birleşiminden oluşan türüne rastlandı

HER HAFTA YENİ BİR MUTASYON

Ülkede hükümete de danışmanlık yapan bilim insanı Miguel Nicolelis, dün yaptığı açıklamada Brezilya'nın artık yeni varyantlar için bütün bir 'yuva' haline geldiğini belirtirtmiş ve 'Brezilya hakimiyet altına alınamazsa seyyare de hakimiyet altına alınamaz.' ifadesini kullanmıştı.

Miguel Nicolelis, 'Ülke, zincir tepkin başlamış bir nükleer reaktöre benziyor ve artık hakimiyetten çıktı. Yaşadığımız bir "Biyolojik Fukushima", ismini koyalım.' diyerek Japonya'da 2011 senesinde alana gelen zelzele ve tsunami trajedisinden sonra alana gelen nükleer trajediye yollama yapmıştı.